Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Bendražmogiška dorybė — pagarba, jos ugdymas

Bendražmogiška dorybė — pagarba, jos ugdymas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Pagarbos sąvoka ir samprata. Pagarbos ugdymas. Išvados.

Ištrauka

Pagarba viena svarbiausių dorybių žmogaus gyvenime. Todėl svarbu ir šią dorybę skiepyti vaikams nuo pat pirmųjų dienelių, stengtis patiems tobulėti, būti tolerantiškiems ir pagarbiems vieni kitiems šiame chaotiškame ir pilname savanaudiškumo pasaulyje.
Šio darbo tikslas- supažindinti su pagarbos sąvoka ir samprata, bei pateikti būdus ir formas mokytojams bei tėvams, kaip reikia skatinti vaikams pagarbos jausmą.


Pagarba – tai dorovinė nuostata, pagrįsta kito žmogaus kaip asmenybės vertingumo, orumo ir garbės,lygių teisių, laisvės pripažinimu.
Ji reiškia (pagal žodžio "respicere" šaknį - "žiūrėti į") - gebėjimą vertinti asmenį tokį, koks jis yra, suvokti jo individualumą. Gerbdami kitus žmones, mes esame jiems dėmesingi, rūpestingi ir jautrūs, taktiški ir delikatūs, paprasti ir kuklūs. Pagarbus žmogus atsižvelgia į kitus žmones, jų poreikius ir interesus, nieko nedaro, kas galėtų apsunkinti ar suteikti jiems nemalonumų.
Žmonės gerbiami ne tik už didelius nuopelnus, talentus ar kitus pranašumus. Ne mažiau verti pagarbos yra už kasdieninį dorą elgesį, gerumą, žmogiškumą ir teisingumą. Gerbadami kitus žmones, mes ir patys nusipelnome pagarbos. (5, p. 214)
Pagarba vienas kitam prasideda nuo pagarbos ir meilės sau, teigiamo savęs vertinimo, nes tik pozityviai save vertinantis žmogus yra atviras sau ir kitiems, moka produktyviai bendrauti su kitais, yra kūrybingas, jaučia savo kompetenciją, atsakingai elgiasi tiek savo, tiek kitų atžvilgiu. (6)
Pagarba pasireiškia mokėjimu išklausyti kitą žmogų, gebejimą susivaldyti, kantrybe, organizuotumu, drausmingumu, punktualumu. Paprastas pavyzdys: jeigu vėluojame į susirinkimą, pasimatymą ar kitur betarpiškai išreiškiame nepagarbą laukiantiems. Negerbiame kitų žmonių, kai jiems nesame atidūs, nedėmesingi, šiurkštūs ir netaktiški, pasipūtę ar išdidūs.
Pagarba nėra abstrakti, ji reiškiama konkrečiai. Ne kiekvieną žmogų vienodai gerbiame. Žmogus turi būti vertas pagarbos. Pagarba žmonėms nėra atlaidumo išraiška. Ji reiškiasi principingumu ir reiklumu. Nuolaidžiavimas žmonių tingumui, aplaidumui ir kitoms ydoms bei silpnybėms yra nepagarbos ženklas.
Ypatingą pagarbą jaučiame tėvams, mokytojams, vyresniems amžiumi ir padėtimi žmonėms. Pagarba kai kurioms asmenybėms gali turėti mums didelės įtakos. Žmonės, kuriais mes žavimės, gali tapti sektinais pavyzdžiais, pagal kuriuos mes kuriame savo gyvenimą. (5, p. 214)
Pagarba gali būti ne tik žmonėms, bet ir visą kas yra aplink: gyvūnai, gamta, gyvybė, darbas, taisyklės, tradicijos, kultūra ir pan.
Dauguma tėvų savo vaikus nori matyti gerbiančius tiek save, tiek kitus. Ir nenuostabu, nes nepagarba bet kokio amžiaus žmonių elgesyje labai skaudina. Kaip mes elgiamės su kitu žmogumi, rodo, ką mes apie jį manome ir kiek vertiname. Jei šią taisyklę taikytume abiems pusėms tai būtų tai, kas dažnai vadinama "Auksine taisykle". Pagarbą tada būtų galima suprasti kaip pakantumą, atvirumą bei tradicijų, amžiaus, rasės, religijos, savęs ir kitų gerbimą. Šis principas yra, kad su kitais mes turime elgtis taip kaip norime, kad elgtųsi su mumis. (1 p. 39) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-13
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis14.94 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendrazmogiska dorybe pagarba jos ugdymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą