Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Šeimos funkcijos (2)

Šeimos funkcijos (2)

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Šeimos funkcijų sąvoka. Šeimos funkcijos. Šeimos funkcionalumas. Šeimos funkcijų aptartis. Išvados. Užduotys.

Ištrauka

Šeima – tai unikali socialinė institucija , susidedanti iš šeimos narių : drauge gyvenančių tėvų ir vaikų , kartais ir kitų giminaičių , pagrįsta santuoka arba kraujo ryšiais. Jos nariai tvarko bendrą ūkį , o tarpusavio santykius grindžia dorovine atsakomybe , savitarpio supratimu ir pagarba. Šeima –svarbiausioji vaikų ugdymo institucija , svarbiausia mikroaplinka , kurioje vykdoma vaikų socializacija . Šeimoje pateikiamos ir puoselėjamos tėvams ir vaikams brangiausios žmogiškosios vertybės. Šeimai būdinga savita gyvenimo organizacija , papročiai bei tradicijos.
Mūsų visuomenėje, kai santuoka kuriama laisva valia, šeimoje visų pirma siekiama tenkinti pačius esmingiausius poreikius: meilės, fizinio ir psichologinio saugumo, savęs vertinimo, saviraiškos. Todėl itin reikšmingomis tampa šeimos funkcijos. Vienoms šeimos funkcijoms būtinas konkrečių jos narių bendravimas ir bendradarbiavimas, paremtas asmeniniais ryšiais. Su kitomis funkcijomis susijusiems poreikiams tenkinti svarbios ne šeimos narių asmenybės, o jų teikiamos paslaugos.
Aš pasirinkau parašyti darbą apie šeimos funkcijas, nes norėjau sužinoti kokios yra šeimos funkcijos ir kokia pagrindinė jų veikla šeimai.


Šeimos funkcija – tai šeimos gyvensena, tiesiogiai susijusi su tam tikrų šeimos narių poreikių tenkinimu.
Pats žodis "funkcija" turi reikšmę "pareigos, veiklos sritis, paskirtis" arba kitą – "vaidmuo, kurį atlieka tas ar kitas socialinės sistemos elementas, jo organizacija, įgyvendinant socialinių grupių interesus".
Šeimos funkcijų išskyrimas tiesiogiai priklauso nuo to, kokius įžvelgiame šeimos poreikius, nes iš esmės funkcijos rodo šeimos narių poreikių patenkinimo sferas. Kadangi kinta šeimos poreikiai, atitinkamai laikui bėgant kinta ir jos funkcijos.
Psichologams svarbiausi atrodo su šeimos narių psichine sveikata susiję poreikiai, todėl visų pirma išskiriamos šeimos funkcijos, kurių geras atlikimas garantuoja šeimos narių psichinę sveikatą.
Sociologai į šeimos funkcijas labiau linkę žiūrėti iš visuomenės pozicijų, todėl jie išskiria tokias funkcijas, kurios pirmiausia rodo šeimos paskirtį visuomenės gyvenime.
Santuoka ir šeima kaip visuomeninė institucija turi specifines funkcijas:
Gimdo ir auklėja vaikus;
Atlieka socializacijos funkciją. Įdiegia savo vaikams visuomenėje priimtas socialines normas ir vaidmenis;
Atlieka emocinio stabilumo funkciją – parodo meilę ir rūpestį, suteikia galimybę priklausyti kažkam, kas gali patarti, pakonsultuoti iškilus svarbiam klausimui.
Visuomenė ir individualioji sąmonė ryškiausiai fiksuoja tokias priedermes, kurios tarnauja šeimos atliekamai reprodukcinei funkcijai – vaikų gimdymui, auginimui ir priežiūrai. Pati visuomenė suinteresuota, kad šeimoje didžiausia vertybė būtų žmogus, kad tėvų abipusė meilė išaugtų į tėvo ir motinos meilę savo vaikams, kad pagaliau intymaus bendravimo, koks yra šeimoje, pagrindu formuotųsi dvasiniu rezonansu paremti tarpasmeniniai santykiai.
Šeima negali būti valstybės ir visuomenės talkininkė, neatlikdama ir socialinės-ekonominės funkcijos. Neįmanoma tokią funkciją atlikti, neišugdant šeimoje elementaraus įpročio dirbti, be kitų, ypač vyresniųjų, raginimo tvarkytis, be savęs apribojimo – malonumo ir naudos atsisakymo. Tik atliekant priedermes, tenkinama ir šeimos buitinė funkcija: kuriama jauki namų aplinka, gaminamas valgis, tvarkomasi. Ir tai atliekama ne prievarta. Priedermės sąlygoja šeimos raidą, o kartu ir jos nario dorovinį brendimą todėl, kad, kuriant šeimą ir gyvenant joje, praktiškai nėra kito pasirinkimo, tik vienas – vykdyti pareigą.
Šeimos funkcijų apibrėžimo problema galėtų būti sprendžiama tiksliai apibūdinant šeimos tenkinamus poreikius, aiškiai nustatant, kuriems poreikiams – visuomenės, socialinių grupių, tam tikros šeimos, šeimos narių grupės, atskiro individo – bus teikiamas prioritetas. Deja, visuotinai priimtos psichologinės poreikių klasifikacijos, kurią tiesiogiai būtų galima susieti su šeimos tenkinamais poreikiais, nėra.
Svarbiausią šeimos funkcijų ypatybę, nurodo jų kompleksiškumą, besirementį konkrečių asmenų sąveika. Ši ypatybė atskleidžia ir šeimos tenkinamų poreikių bei kitų žmogaus poreikių sąryšį. Šeimos funkcijų išskyrimas priklauso nuo to, kokias išskiriame žmogaus poreikių rūšis ir šeimos vaidmenį visuomenės gyvenime, pats funkcijų išskyrimas priklauso nuo poreikių grupavimo bei šeimai priskiriamų vaidmenų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-10
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis26.39 KB
Autoriusausra
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasA.Arlickienė
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasMedicinos ir socialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seimos funkcijos (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 4 Klasė/kursas
  • A.Arlickienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą