Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Vaikų auklėjimo aspektai

Vaikų auklėjimo aspektai

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įžanga. Lyg veidrodyje arba "kokie tėvai, tokie ir vaikai". Kokį vaiką norite išauklėti? Auklėjimo sunkumai ir klaidos. Kaip geriau vaiką paveikti? Aktualūs vaikų auklėjimo klausimai. Drausmingumo ugdymas. Skatinimas. Bausmė. Vaikų užsispyrimas. Išvados.

Ištrauka

"Mūsų vaikus auklėja ne tėvų pamokymai, ne vaikų darželis, mokykla, ne institutas. Mūsų vaikus auklėja gyvenimo būdas. Žodžiu, kad ir ką šnekėtų tėvai, mokytojai mokykloje ar kokioje kitoje švietimo įstaigoje, kad ir kokios išmintingos auklėjimo sistemos būtų taikomos, vaikai laikysis savo aplinkos gyvenimo būdo.
Vadinasi ,išeina, kad vaikų auklėjimas visiškai priklauso nuo to, kaip tu pats supranti pasaulį, nuo to, kaip gyveni tu, tavo tėvai ir drauge visa visuomenė. Kai visuomenė nesveika, nelaiminga, tai joje gimsta nesveiki ir nelaimingi vaikai." V. Megre " Anastasija"
Vaikų auklėjimas yra vienas iš labiausiai rūpimų klausimų visiems tėveliams. Kaip kalbėtis su vaiku, ko jį mokyti, ar reikia barti ir girti? Visos šios ir daugelis kitų minčių nuolat kirba artimųjų galvose. Tėvai galvoja, kad svarbiausia – duoti vaikui gerą išsilavinimą, sudaryti jam sąlygas tapti turtingu ir įtakingu ir panašiai. Vis dėl to reikia suprasti, kad vaiko auklėjimas - ne tik priežiūra, bet ir kalbinis bendravimas pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Tam reikia skirti daug laiko, kantrybės ir meilės, juk kiekvienas vaikas yra atskira asmenybė su savo poreikiais ir norais. Nėra vieno būdo kaip išauklėti vaiką. Kiekvienas tėvas ir mama auklėjimą gali suprasti skirtingai, tačiau šeimoje turi būti vienovė ir sutarimas.
Šio darbo tikslas ir yra apžvelgti vaikų auklėjimo metodus, sunkumus, bei peržvelgti aktualius klausimus susijusius su jaunųjų atžalų lavinimu bei auklėjimu.

"Auklėjimas reikalauja daug daugiau širdies, nemažėjančio dėmesio, vis didesnio atsakomybės jausmo, o ne laiko. Juo vaikas vyresnis, juo mažiau bereikia jam laiko ir juo sunkesnė atsakomybė". A. Makarenka. Šie žodžiai gerai nusako, kad auklėjimas yra ne toks jau paprastas dalykas kaip kad galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Dažnai girdime sakant: "Kokie tėvai, tokie ir vaikai" arba ,,0buolys nuo obels netoli tenukris". Iš tiesų vaikai išvysta pasaulį šeimoje ir nuo pat pirmų savo gyvenimo dienų mokosi jame gyventi. Pirmieji jo mokytojai — motina, tėvas ir kiti šeimos nariai. Vaiko asmenybė (ypač ikimokykliniame amžiuje, kada formuojasi pagrindinės charakterio savybės daug priklauso nuo to, kokią socialinę patirtį, dvasines vertybes, poreikius tėvai bei kiti šeimos nariai sugeba jam perduoti, o duoti kitam gali tik tada, kai pats turi patirtį, dvasines vertybes ir t. t. Kiekvienas norime matyti savo įpėdinį šeimoje ir visuomenėje gerbiamą, nuoširdų, savarankišką. Tačiau retai susimąstome, kaip jam padėti, kad tokiu žmogumi taptų.
Geri vaikai visada yra mandagūs, linksmi, jų niekada neapninka bloga nuotaika, tingulys ir irzlumas. Ar ne per daug iš jų reikalaujame? Pažvelkime į save. Mums bendraujant su vaikais egzistuoja dvigubos taisyklės. Tėvai laikosi pozicijos "kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama jaučiui". Deja, žodžiai yra bejėgiai, jei jie nepagrįsti tėvų pavyzdžiu. Sunku išsireikalauti, kad vaikas skaitytų knygas, jei jis nė sykio nematė tėvų su knyga rankoje. Vaikas turi teisę būti blogos nuotaikos, tačiau svarbu, kaip jis tai išreiškia: "Esu blogos nuotaikos, pakalbėsim vėliau" ar "Atsiknisk nuo manęs". Gera auklėti vaikus, augančius tolerantiškoje, saugioje ir džiugioje aplinkoje, kur net nekyla klausimas, kaip įskiepyti pagarbą, nes pagarba kitam žmogui ir pačiam sau yra savaime suprantamas dalykas.
Su vaikais reikia daug kalbėtis, aiškinti, mokyti bei sąžiningai elgtis. Juo labiau mes nuo vaikų viską slepiame, juo labiau jiems norisi, matyti, girdėti, žinoti apie tai. Ne veltui liaudis sako: uždraustas vaisius — saldus. Apie viską reikia pasakoti paaugliams jiems suprantama kalba. Galime visose kryžkelėse iškabinėti lenteles: ,,Atsargiai! Nežiūrėti! Neskaityti!" Galime vaiką apstatyti įvairiausiais "negalima", bet tai nebus pats geriausias būdas. Dažnai tėvai guodžiasi: vaikas buvo geras, bet pakliuvo į blogą kompaniją ir išmoko visokių blogybių. M. Gorkis į klausimą, kodėl jaunimas veržiasi į blogį, atsakė, jog šalia nebuvo švaraus šaltinio. Maža nemokyti blogo, reikia mokyti skirti blogį nuo gėrio. Tačiau jei vaikai buvo saugomi nuo prastų pavyzdžių, jei ilgai gyveno izoliuoti nuo bendraamžių — maža tikimybė, kad neužsikrės blogiu. Dažniausiai tokie vaikai paklūsta pirmai ir stipriai asmenybei, pasitaikiusiai jų kelyje. Gerai, jei tai tikra asmenybė, o jei ne...
Visi tėvai nori gerai išauklėti savo vaikus, bet ne visada jiems tai pavyksta. Nesėkmių priežasčių yra daug. Viena iš jų — nesuderinti šeimos ir mokyklos veiksmai, skirtingi reikalavimai vaikui. Kai kurie tėvai mano, kad jiems užtenka vaiką pamaitinti, aprengti, o auklėti jį turi mokykla, visuomeninės organizacijos.
Auklėjimo nesėkmės rodo, kad šeimoje dažnai niekais paverčiama tai, ką gana sunkiai pasiekia mokytojai. Antai mokykloje stengiamasi įveikti vaiko užsispyrimą, egoizmą, sužadinti norą kolektyviai dirbti, išugdyti meilę mokslui, o namie tėvai savo atžalą paikina, tenkina jo visas užgaidas. Taip auklėjant, ydos dar labiau išsikeroja. Kartais tėvai būna per daug atlaidūs savo vaikams. Tai tik parodo tėvų abejingumą savo vaiko ateičiai.
Vaikai mokosi stebėdami, kalbėdami ir dalindamiesi su Jumis savo problemomis. Jie savo vertybes susiformuoja matydami, koks esate žmogus ne tik bendraudamas su jais, bet ir su kitais žmonėmis: elgiasi žiūrėdami į tai, ką darote o ne į tai, ką sakote. Vaikai galvoja, kad tėvai yra tobuli. Jei jūs suklystate, nesigėdinkite tai pripažinti ir atsiprašykite taip, kaip norėtumėte, kad vaikas jūsų atsiprašytų. Jei vaikas užduoda klausimą į kurį negalite atsakyti, padėkite jam surasti atsakymą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-03
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis47.61 KB
AutoriusNeringa
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku auklejimo aspektai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-12-15 IP: 78.58.144.61
    Aiva sako

    referatas nėra labai tiksliai parašytas, kadangi trūko nuorodų į šaltinius po kiekviena pastraipa ar sakiniu, be to reikia ir psl. nurodyti.O visa kita patiko

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą