Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Valia ir valingumas

Valia ir valingumas

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Valia ir valingumas: valia ir valingumas. Valios egzistavimas. Valios objektas. Valios dvasingumas. Neapspręstas valingumas. Valingo veiksmo proceso sudėtinės dalys. Valios savybės. Valios išskleidimas. Valios išskleidimo ir treniravimo būdai. Valios jėgos plėtojimas. Valingas žmogus. Valios laisvė. Tyrimas: Tyrimo organizavimas. Tiriamieji. Tyrimo metodika. Tyrimo tikslas. Tyrimo eiga. Tyrimo rezultatų analizė. Išvados.

Ištrauka

Svarbiausios asmenybės savybės yra protas, jausmai ir valia. Jos visos glaudžiai tarpusavyje susijusios.
Žmogaus protas pasireiškia pasaulio ir savo asmenybės pažinimu, tikrovės suvokimu ir jos atspindėjimu sąmonėje. Suvokimas, atmintis, mąstymas leidžia žmogui pažinti gamtos, visuomenės ir sąmonės reiškinius. Santykiaudamas su aplinkiniu pasauliu, žmogus nuo mažens turtina savo sąmonę įvairiais tikrovės vaizdiniais bei sąvokomis.
Kita asmenybės savybė – jausmai. Tai žmogaus išgyvenimas, santykis su tikrove: gamtos reiškiniais, žmonėmis, jų poelgiais bei kūriniais ir pačiu savimi. Jausmų turinį sudaro meilė, džiaugsmas, ilgesys, steniniai, turintys teigiamą emocinį toną, teikiantys malonumą, arba pasyvūs asteniniai, susiję su nemaloniais išgyvenimais. Jausmai asmenybės struktūrai labai reikšmingi. Trumpalaikiai išgyvenimai dar vadinami emocijomis (džiaugsmas, liūdesys). Jausmai lemia žmogaus elgesį, jo veiklą bei santykius su kitais žmonėmis. Dažnai jie būna svarbūs asmenybės veiklos skatintojai ir elgesio reguliatoriai.
Trečioji esminė asmenybės savybė daugiausia lemianti žmogaus veiklą ir elgesį, yra valia. Apie ją kasdieniniame gyvenime daug kalbama: džiaugiamės stipria valia, blogai pasielgę, guodžiamės, jog tai valios silpnybė.
Valia laikomas žmogaus sąmoningas aktyvumas, pasireiškiantis veikiant iš anksto numačius tikslą, parinkus veiklai reikalingas priemones ir būdus bei stengiantis pasiekti savo tikslą
Protas nurodo gyvenimo kelią, jausmai turtina asmenybę, o valia palydi į galutinę pergalę. Todėl nuo neatmenamų laikų yra plačiai žinoma trumpa, bet teisinga išmintinga frazė: "Valia – žmogaus galia". Žmogus auga tik savo valia ir valingu mokymusi.

Žmonių psichiką tyrinėjančių mokslininkų požiūris į valią yra skirtingas. Voliuntaristinės psichologijos srovės atstovai valią laikė ypatinga antgamtine jėga, psichikos ir būties pradu. W. Wundtas valios aktą laikė aukščiausia psichikos priežastingumo išraiška. H. Munstenbergas tvirtino, kad vali valdo kitas psichikos funkcijas.
Valia laikomas žmogaus sąmoningas aktyvumas, pasireiškiantis veikiant iš anksto numačius tikslą, parinkus veiklai reikalingas priemones ir būdus bei stengiantis pasiekti savo tikslą (Lapė J., Navikas G., 2003).
Valia – tai žmogaus gebėjimas atkakliai siekti numatyto tikslo, nors ir būtų išorinių bei vidinių kliūčių (Božovič L., 1982).
Valios reiškiniai susiję su žmogaus veiksmais ir aktyvumu. Visus žmogaus judesius ir veiksmus galima skirstyti į valingus ir nevalingus.
Nevalingi judesiai ir veiksmai yra tie, kurie atliekami be išankstinio nusistatymo ar ketinimo. Tai įvairūs refleksiniai judesiai ar veiksmai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudėjimas, mirksėjimas, rankos atitraukimas įsidūrus bei kiti spontaniški veiksmai. Tai ir dėmesio nukreipimas į netikėtą stiprų dirgiklį, ir su emociniais išgyvenimais susiję veiksmai. Pavyzdžiui, sužviegus automobilio stabdžiams pasisukame į sklindančio garso pusę, krūptelime už nugaros išgirdę automobilio signalą, klykiame išsigandę. Sudėtingi nevalingi veiksmai yra instinktyvūs veiksmai. Jų nervinis mechanizmas yra nesąlyginiai ir sąlyginiai refleksai. Visi jie atliekami nesąmoningai. Juos atliekant arba jau atlikus jie gali būti įsisąmoninami.
Valingas aktyvumas, t. y. Valingi judesiai, veiksmai, veikla, vyksta iš anksto turint tikslą. Jis visada yra sąmoningas, aiškiai suprantama, ko siekiama ir kodėl, pasirenkami tinkami veikimo būdai bei priemonės ir dedamos pastangos, kartais net ypač didelės, tikslui pasiekti ir kliūtims nugalėti (Lapė J., Navikas G., 2003). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-10
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis29.09 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasV. Lukavičienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasEdukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valia ir valingumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • V. Lukavičienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą