Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Vaikų auklėjimas kitose valstybėse

Vaikų auklėjimas kitose valstybėse

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Vaikų auklėjimas britų šeimoje. Vaikų auklėjimas prancūzų šeimoje. Vaikų auklėjimas vokiečių šeimoje. Vaikų auklėjimas japonų šeimoje. Vaikų auklėjimas žydų šeimoje. Išvados.

Ištrauka

Laukdamasi, būsima mama perverčia krūvas žurnalų ir knygų, skirtų tėvams ir nėščiosioms. Daugelio straipsnių autoriai vienaip ar kitaip orientuojasi į vakarietišką vaikų auklėjimo modelį. Štai tipiška citata: "<...> vaikas – asmenybė, šeimoje jis turi lygias teises su suaugusiais <...>" Pas mus anksčiau gyvavo visiškai kitokios tradicijos, ir mentalitetas mūsų kitoks. Mūsų mamos vaikus mylėjo ir globojo isteriškai: "nugriūsi – pasiklysi – sušalsi – susirgsi!" Visi esame ne kartą girdėję iš užsieniečių, "kokios gražios lietuvės moterys!" Mes lieknos, šviesiaplaukės, pasidažę, trumpais sijonėliais, aukštais kulniukais ir t.t. Užsienyje pirmenybė teikiama sportiniam stiliui, patogumas – svarbiausias kriterijus. Dažnai minioje sunku atskirti - kur jaunuolis, o kur mergina. Moteriškumas – štai ko pasigendame svečiose šalyse. Tas pats ir su vaikais. Mamos vaikus ten rengia praktiškai: kelnytės, kedukai, kuprinytė ant pečių. Rugsėjo 1-ąją ten nepamatysi mažų "princesių" pūstomis suknelėmis ir kaspinėlių plaukuose. Nuo rūbų, žvilgsnis nukrypsta į laimingą vaiko veidą. Pirmas įspūdis – "vargšai, tėvų neprižiūrimi nabagėliai": aplink nosį priskretę, nuo burnos iki ausų išsiterlioję ir valgomu, ir nevalgomu... Užsieniečiai tėvai palaimingai šypsosi: "Smaguriavai šokoladu?" "O kam servetėles veltui gadint? Juk vis tiek tuoj vėl išsiteps. Vaikai yra vaikai." Ne kartą teko matyti, kaip užsienietės mamos leidžia vaikams valgyti tai, kas jau buvo nukritę ant žemės. Be abejo, ten gatvės švaresnės ir žymiai dažniau plaunamos, nei pas mus, bet vis dėlto tai grindinys! Dar viena dažna vaikiškų veidelių "puošmena" – raudonuojantys skruostai. Nuo mažens įpratusių graužti ryškius "cheminius" čiulpinukus, šokoladą, vaikų skruostai nuolat išberti. Diatezė? Na ir kas čia baisaus? Visų vaikų skruostai paraudę. Štai ir priėjome mitybos klausimus. Su vaikais elgiamasi kaip su suaugusiais: "Ką šiandien valgysi, mielasis?" – "Šito aš nenoriu, ano aš nemėgstu. Valgysiu tai." Ir šokama pagal jo dūdelę. Niekas vaikų neverčia valgyti to, ko jie nenori. Jei meniu nebuvo aptartas su vaiku iš anksto, jis gali atsistoti nuo stalo ir pasišalinti, pasakęs: "aš šito nevalgysiu".Vaikams suteikiama visiška laisvė. Stengiamasi išvengti bet kokios prievartos. Nenori? Gerai, nedarysim šito. Tokių frazių, kaip: "tu privalai", "taip reikia", "tai naudinga, todėl būtina" beveik nesigirdi. Kai vaikas suserga gripu, bet nenori gerti vaistų, jo niekas ir neverčia. Pas mus normalu yra pasididžiuoti vaiko ankstyvaisiais pasiekimais: "mano vaikas - pats pačiausias!", o vakaruose ilgai galima būti "mažyliu". Dėl tos pačios priežasties ten galite sutikti penkiametę vežimėlyje su čiulptuku, ir (kas žino!) greičiausiai ji dar dėvi sauskelnes: "Ir kam traumuoti vaiką naktipuodžiu? Jis vis tiek ant jo nesėdės, nes jam nepatinka!"

Britų manymu, nesaikinga tėvų meilė ir švelnumas žaloja vaiko charakterį. Jų tradicija su vaikais elgtis santūriai, net šaltai..Tai verčia vaikus tvardyti savo jausmus. Net vežimėlį su kūdikiu įprasta statyti taip, kad mama negirdėtų verksmo ir jos neimtų pagunda prieiti prie vaiko, jį nuraminti.Vaikai pratinami būti labai savarankiški. net užrašai vaikų žaidimo aikštelėse įspėja: " Suaugusiems įeiti draudžiama". Čia vaikai laipioja, ropščiasi, šokinėja. Jeigu susimuša, pargriūva, pareina su gumbu, abu tėvai mano, kad tai gera pamoka ateičiai. Į ropojantį per balą vaiką auklė tiesiog nekreipia dėmesio, jo nebara ir nemuša. Tačiau tai nereiškia, kad vaikams viskas leidžiama. Prieštaringai, tėvai drausmina vaikus nuo labai ankstyvo amžiaus. Drausminimo paskirtis aiški – negailestingai slopinti tam tikrus įgymius ir polinkius. Vaiko, sumaniusio kankinti katę ar šunį, nuskriausti jaunesnį ar padaryti žalą svetimam turtui, laukia griežta, net žiauri bausmė. Tačiau neperžengiantys draudimo ribų vaikai smulkmeniškai neglobojami ir nesikišama iš šalies, o tai moko juos savarankiškumo, ugdo atsakomybę už savo poelgius.
Visi žino kad džentelmenu negimstama, bet juo tampama. Britai taip augina berniuką, kad jis užaugęs taptų tikru džentelmenu. Pavyzdžiui, nieko nestebina,kai mokytoja kreipiasi į dešimtmetį berniuką, pavadindama jį džentelmenu, Jeigu kuriame nors parke būrelis merginų persirengs maudymosi kostiumėliais ir pademonstruos savo jaunatviškas grožybes,tai vaikščiojantys parke vaikinai nesustos, nežiopsos, nesistebės. Tai britų stilius.
Britai mano, kad vaikystė yra reiškinys, kurį neišvengiamai būtina kaip nors įveikti. Dėl to turtingesnėse šeimose vaikų priežiūra užsiima samdytos auklės, bet ne patys tėvai. britų šeima vaiko maitinimui neskiria didelio dėmesio. Jeigu vaikas pats išlaiko šaukštą, motinai vargu ar šaus mintis pasidomėti vaiko apetitu. Kaip ir kiek valgo – jo reikalas. Vaikai niekada nepermaitinami, dažniau neprimaitinami. Alkį britai laiko vienu iš auklėjimo svertų, veiksminga valios, tvirto charakterio, abejingumo nepritekliui ir negandoms ugdymo priemone. Iš mažens vaiką atpratina glaustytis prie tėvų. Vaikui aiškinama, kad verkti – nepadoru tiesiog gėda. Britanijoje vaikai labai reikliai grūdinami- jie pratinami apsitrinti šaltu vandeniu, net darganotomis dienoms be paltų, lengvais drabužiais. Nuo pat mažens ugdomas empatijos jausmas.Padėti tam, kuriam pagalba būtina.Mokomas savarankiškumo, britų vaikas palengva įpranta nesiskųsti alkiu,nuovargiu,skausmu netrukdyti tėvo ar motinos dėl niekų. Jis įsisąmonina gyvenąs suaugusiųjų viešpatijoje ir privaląs žinoti savo vietą, o ta vieta – ne ant tėtės ar mamos kelių. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-20
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis16.44 KB
Autoriusvirga
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku auklejimas kitose valstybese [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Marijampolės kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą