Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Sveikos gyvensenos ugdymas

Sveikos gyvensenos ugdymas

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Kas yra sveikatas? Vaikščiok, sėdėk ir stovėk tiesiai. Mityba. Miegas ir poilsis. Rankų plovimas. Taisyklingos laikysenos ugdymas. Išvados.

Ištrauka

Vaikystė — svarbus sveikatos ugdymo laikotarpis. Sveikatos pradai dedami dar negimusiam vaikui, embriono vystymosi laikotarpiu. Žmogaus vystymasis prasideda motinos įsčiose ir priklauso nuo daugelio veiksniu: apvaisinimo, paveldėjimo, vaisiaus nešiojimo, motinos gyvensenos (mitybos, poilsio, fizinio aktyvumo), psichinės būsenos, ekologijos. Racionali mityba, geras poilsis, aktyvi gyvensena, rami bei saugi aplinka daro teigiamą įtaką motinos bei kūdikio sveikatai. Jei nėščia moteris nesijaučia mylima, gerai nepailsi, mažai juda, tai ir būsimam kūdikiui persiduoda netikrumo jausmas, nuovargis, pasyvumas. Dabar susidomėta gamtos užterštumo, narkotiku, socialinių veiksnių neigiama įtaka būsimojo kūdikio sveikatai. Taip pat plačiai rašoma apie rentgeno, ultravioletiniu spinduliu, atomo irimo spinduliu, kai kurių cheminių medžiagų, kurios gali sukelti vaisiaus patologiją, neigiamą poveikį. Vaikas iš prigimties yra fiziškai silpnas, jautrios sielos būtybė. Vos gimęs kūdikis silpnajėgis jautriai reaguoja į aplinkos veiksnius, įvairius dirgiklius, yra savaime aktyvus. Jis negalėtu užaugti be suaugusiųjų globos ir priežiūros. Jei kitu gyvūnu naujagimiai greitai sutvirtėja ir gali vieni išgyventi gamtoje, tai žmogaus vaikas yra visiškai priklausomas nuo jį supančių žmonių. Jam reikia prisitaikyti prie aplinkos, išmokti gyventi ir elgtis taip, kaip gyvena ir elgiasi kiti žmonės.
Žmogaus gyvensenos formavimuisi labai ryškią įtaką daro ankstyvosios ir pirmosios vaikystės tarpsnis ("kodėlčiuko" amžius). Intensyviai rutuliojasi šio amžiaus vaiko psichika, motorika, tikrovės pažinimas, kaupiasi socialinė patirtis. Vaikams būdingas imlumas, nervu sistemos labilumas, didelis prisirišimas prie tėvu Jų elgesio ir gyvensenos vaizdavimas žaidimais. Žaisdami jie įgyja žinių apie artimiausios aplinkos reiškinius ir daiktus, žmogų jo gyvenimą. Visas žinias vaikas į gyja bendraudamas su artimaisiais, stebėdamas jų gyvenimą ir pats dalyvaudamas jame. Reikšminga, kad visos žinios įgyjamos natūraliai, žaidžiant, sąveikaujant su žmonėmis ir aplinkiniu pasauliu. Pasekta pasakėlė, užminta mįslė, pasakyta patarlė, patarimas ilgam išlieka vaiko pasąmonėje. Vaikystės įspūdžiu niekas negali pakeisti.
Sveikatos ugdymas - tai sąmoningai sudarytos sąlygos, kurių tikslas - ne tik suteikti žinių, bet ir padėti formuotis teigiamoms sveikatos atžvilgiu elgesio nuostatoms bei sveikos gyvensenos įgūdžiams, padėti atsisakyti žalingų įpročių bei keisti požiūrį į sveikatą. (PSO, 1994). Sveikatos ugdymas yra sveikatos stiprinimo pagrindas. Jis skatina su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi. PSO/EURO sveikatos politikos dokumente "Sveikata - XXI amžiuje" 13 uždavinyje teigiama, kad "iki 2015 metų regiono gyventojams turėtų būti sudarytos didesnės galimybės gyventi sveikoje fizinėje ir socialinėje aplinkoje, namuose, mokykloje ir vietos bendruomenėje" (PSO, 1998). Vaikų sveikatos ugdymas neatsiejamas nuo jų socializacijos proceso ir remiasi socialinių įgūdžių ugdymu (mokymas bendrauti, atsispirti neigiamoms įtakoms, spręsti problemas), sveikatai palankių įpročių formavimu, savivertės stiprinimu, savalaikiu informavimu.
Mokslininkai nustatė pagrindines vaikų ir paauglių sveikatai pavojingo elgesio kategorijas, taip vadinamus rizikos veiksnius, kurie turi didžiausios reikšmės sveikatai ir gyvybei. Tai alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų vartojimas, tabako produktų vartojimas, nesaugus seksualinis elgesys, smurtas, menkas fizinis aktyvumas, nepakankama arba nesveika mityba, nepakankami saugos įgūdžiai. Sveikatai neigiamų pasekmių pavojus ypač didėja tai jaunimo grupei, kuri turi psichoemocinių problemų, sergantiems lėtinėmis ligomis. Polinkį į rizikingą elgesį be kitų socialinių veiksnių dažnai apsprendžia nepakankamas šeimos palaikymas, netinkama psichologinė šeimos aplinka. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-16
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis104.56 KB
Autoriusregina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sveikos gyvensenos ugdymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą