Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Netekties įtaka vaiko socializacijai

Netekties įtaka vaiko socializacijai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Netektis išgyvenantys vaikai. Tėvų skyrybas išgyvenantys vaikai. Globėjų auginami vaikai. Išvados.

Ištrauka

"Vaikas" ir "mirtis" atrodo tokie nesuderinami žodžiai. Vaikas tik pradeda savo gyvenimo kelią, o mirtis žymi gyvenimo pabaigą. Gyvenimas neapsaugo žmogaus nuo skaudžių netekčių, staigių pokyčių. Tai sukelia krizes tiek suaugusio žmogaus, tiek vaiko gyvenime. Suaugęs žmogus yra priverstas įvertinti situaciją, priimti sprendimus, pagaliau – daug ką keisti ar susitaikyti su esama padėtimi. O ką jau kalbėti apie vaikus, tiesioginius šių krizių dalyvius, juk jie daugiausiai pažeidžiami ir nukenčia labiausiai. Vaikai nėra tokie racionalūs kaip suaugusieji, todėl jie viską išgyvena emocingiau.
Viena sunkiausiai išgyvenamų netekčių – tėvų skyrybos, kurios vaikui dažniausiai būna netikėta staigmena. Jos keičia ne tik įprastas socialines sąlygas, bet dažnai iki gelmių sukrečia vaiko psichiką. Nusistovėjęs pasaulis griūva. Iki tol nekėlęs jokių problemų, vaikas gali tapti agresyvus, žiaurus, o kartais užsidaręs ar apatiškas. Mes, suaugusieji, kaltiname sunkesnę materialinę padėtį, pakitusį bendravimą su artimaisiais. Ar nevertėtų labiau kaltinti save nedėmesingumu vaiko vidiniams išgyvenimams, žiūrėjimu į jį kaip į mažą žmogų.
Visuomenėje nusistovėjusi nuostata, jog nelaimes bei kitas krizes tiek mokykloje, tiek ir vaiko šeimoje ar platesnėje bendruomenėje viešai aptarti nedera, ir kad laikas yra visų problemų tvarkytojas. Anaiptol šitaip nėra. Čia tinka pavyzdys apie tai, ką dauguma vairuotojų daro, kada, važiuojant keliu, sprogsta automobilio padanga – juk tokioje situacijoje nėra sakoma: "Laikui bėgant ji pati prisipildys oro." Būtų išties kvaila ir nelogiška. Tokioje situacijoje yra imamas atsarginis mašinos ratas ir pakeičiamas, o nuleistas - vežamas taisyti. Taip turėtų būti ir su vaikais, kurie netenka artimo žmogaus dėl tam tikrų priežasčių - mirties, tėvų skyrybų, gyvenamosios vietos pakeitimo ar kitų aplinkybių.
Tarp mūsų yra daugybė vaikų, gyvenančių, lankančių mokyklą, ir kurie kone kiekvieną dieną jaučia skausmą, nesulaukdami jokios elementarios pagalbos. Tai vaikai, kurie patiria psichologines krizes, sukeltas streso ar ilgalaikės traumos, tėvų globos praradimo, skyrybų, tėvų mirties arba jų emigracijos į užsienį, mylimo gyvūno praradimo ar nepilnavertiškumo bendraamžių rate. Šitokie vaikai jaučiasi išduoti, nusivylę, neįvertinti.

Netektis gali būti reali ar simboliška, permanentinė ar laikina, lengva ar traumuojanti ir netgi katastrofiška. Ji gali būti akivaizdi ar nepastebima, netikėta ar numatoma, visiška ar dalinė.
Dažnai vaikai pirmą kartą su netektimi susiduria, kai miršta šeimos augintinis. Reakcija gali būti tokia: vaikas nubraukia kelias ašaras ir tik vėliau pradeda klausinėti apie mirtį. Švelniai paaiškinus vaikui skaudžią tikrovę, kad visa, kas gyva, turi mirti – jis jau lengviau supras apie artimo žmogaus mirtį. Šiuo atveju labai galėtų padėti priešmokyklinės grupės ir kiti pedagogai. Ramioje aplinkoje paprastai vaikas lengvai leidžiasi į pokalbį apie mirtį, gali užduoti jam rūpimus klausimus. Jam lengviau suprasti įvairius reiškinius stebint juos gamtoje ar klausantis istorijų. Būtų gerai, kad vaikui iki ketverių metų būtų parodytas gamtoje negyvas paukščiukas ar vabalas ir paaiškinta: " Matai, miręs gyvūnėlis nustoja kvėpuoti ir jo kūnas nejuda..." Bet dažniausiai suaugusieji vengia kalbėtis su vaikais šia tema. Viena iš nekalbėjimo priežasčių yra ta, kad patys suaugusieji jaučiasi kur kas nejaukiau bei neramiau nei vaikai ir vengia kalbėti šia tema, be to, bijo įskaudinti, sutrikdyti vaiką. Priešmokyklinio amžiaus vaikai dažnai žaidžia žaidimus, kuriuose jie patys ar kas kitas " miršta", ir kalba apie tai, kaip apie žaidimą ar paprastą įvykį. Vaikams baisi ne pati mirtis, o suaugusiųjų reakcija. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-17
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai15
Dydis17.31 KB
AutoriusMindaugas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Netekties itaka vaiko socializacijai [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą