Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Ikimokyklinio amžiaus vaikų fobijos

Ikimokyklinio amžiaus vaikų fobijos

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Ikimokyklinio amžiaus vaikų baimės. Fobijos. Atsiskyrimo fobijos. Socialinės fobijos. Specifinės fobijos. Kaip sumažinti vaikų fobijas. Fobijų gydymas. Kad vaikas nebijotų sutramdykite savo baimę. Baimė - natūralus jausmas. Vaiko baimę paversk žaidimu. Išvados.

Ištrauka

BAIMĖ… Visi esam kada nors jautę baimę ar tiesiog "bijoję". Vaikystėje matydami didelį piktą šunį, mokykloje – laukdami svarbaus kontrolinio, suaugę – kai grėsė nedarbas arba sunki liga… Kas yra baimė? Tai ir šiurpas, siaubas, pasibaisėjimas, galiausiai išgąstis… O kaip pasakė Heidegeris "Baimė – tai neįveikiamas noras sprukti." (Harald Blonski, Reinhard Boerner ir kt. "Žmonių baimės" 14 p.). Kokio amžiaus žmogus pirmą kartą susiduria su baime? Baimė – tai norma ar patologija? Kokias fobijas patiria ikimokyklinukas? Kaip padėti vaikui sumažinti baimės jausmą? Šiuos klausimus ir pabandysiu atskleisti referate.


II. IKIMOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ BAIMĖS

Anglų mokslininkas, psichoanalitikas J. Bowlby, teigia, kad nuo mažens vaikai dažnai bijo skausmo, aukščio, diskomforto (nemalonių būsenų), didelių daiktų, napažystamų žmonių ir situacijų, keistų daiktų. Vienerių metų vaikas gali bijoti numatomo įvykio, nes jau sugeba susieti tarpusavyje nemalonius išgyvenimus ir juos sukėlusius objektus (pvz., bijo žmogaus baltu chalatu kaip buvsio skausmingos injekcijos dalyvio).
Biheviorizmo pradininkas J. Watsonas manė, kad yra dvi svarbiausios įgimtos baimės – stipraus garso ir baimė netekti globos. (R. Žukauskienė "RAIDOS PSICHOLOGIJA" 130 p)
Piaget rašė, kad nuo 6-8 mėnesių vaikas turi susikūręs motinos chemą ( sąvoką), į kurią įeina malonaus ir konfortiško patyrimo elementai. Kai atsiranda svetimas žmogus, naujas jo įvaizdis konfliktuoja su egzistuojančia motinos schema, todėl vaikas bijo jo.
Šeštą vaiko gyvenimo mėnesį atsiranda pirmieji išsiskyrimo su motina nerimo požymiai. 9 mėnesių vaiko ši reakcija paryškėja, o 15 mėnesių – dar sustiprėja. Po to ji pamažu silpnėja. Daugelis 2 metų vaikų palikti darželyje verkia, o 3 metų – dažniausiai mažai verkia arba visai neverkia. Psichologai mano, kad dėl išsiskyrimo su artimu žmogumi išgyvenamas nerimas labai veikia vaiko psichinę sveikatą. Psichoanalitikas J. Bowlby aprašė vaikus, kurie vaikų namuose prisiriša prie vieno iš jį globojančių asmenų ir būna labai nepatenkinti, nerimastingi, kaitas asmuo juos palieka. J. Bowlby nuomone, nuo motions atskirtam vaikui neramu, jis jaučiasi nelaimingas ir, patekus į svetimą vietą tarp svetimų žmonių, tas nerimas stipriai pažeidžia ir sulėtina vaiko psichosocialinę raidą.
Augant daugelis vaikiškų baimių išnyksta, vaikų baimės labai susijusios su įsivaizduotomis, fantazijos sukurtomis būtybėmis. Baueris, tyrinėjęs ikimokyklino amžiaus vaikų baimes, nustatė, kd labai dažnai šio amžiaus vaikai bijo vaiduoklių arba monstrų. Jiems būdinga tai, kad kartais naktimis vaidenasi košmarai, dieną jie kuria sudėtingas svajones, vizijas, taip pat dažnai šio amžiaus vaikai turi įsivaizduojamų draugų ar priešų. Vaikai ne visada aiškiai skiria realybę nuo fantazijos; jiems sapnai ir fantazijos susipina su realaus gyvenimo įvykiais. Vaikas, pabudęs po naktinio košmaro, gali teigti, kad po jo lova tūno didelis, piktas žvėris; ir ta jo baimė, išgyventa sapne, tęsiasi realybėje.nepadeda jokie tėvų loginiai įtikinimai, veiksmingiau uždegti šviesą ir leisti vaikui pačiam patikrinti, kas yra po lova.
Kartais vaikas bijo daiktų, kurie padeda dingti kitams daiktams; todėl gali bijoti dulkių siurblio, vonioje esančios angos, per kurią išbėga vanduo, ir t.t. Taip yra todėl, kad vaikas nelabai gerai įsivaizduoja, kokio dydžio daiktai gali pradingti, ir kartais jam atrodo, kad tie įrenginiai pasiglemš ir jį patį.
Taip pat vaikas kartais bijo plaukų, nagų kirpimo, nes bus pažeista kūno visuma. Vaikas jaučia grėsę savo asmeniui, kai plaukai kerpami, nes mažėja kūnas, o kartu ir jis, kaip asmuo.
Maždaug 7-8 metų (o kai kurių ir anksčiau) vaiko sugebėjimai leidžie suprasti mirtį ir tai, kad mirtis negrįštamas dalykas. Šio amžiaus vaikai gali apie tai tiesiogiai nekalbėti, tačiau jie baiminasi savo tėvų galimos mirties. Tai kyla iš vaikų baimės dėl savo pačių mirties. .( R. Žukauskienė "RAIDOS PSICHOLOGIJA" 210 p) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-09
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis22.53 KB
Autoriusausra
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasMalaiškienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ikimokyklinio amziaus vaiku fobijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Malaiškienė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą