Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Šeimos tarpusavio santykių įtaka vaiko gyvenime

Šeimos tarpusavio santykių įtaka vaiko gyvenime

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Šeimos psichologinis klimatas. Tėvų ir vaikų santykiai. Tėvų bendravimas su ikimokyklinio amžiaus vaikais. Tėvų ir paauglių bendravimas. Tėvų ir jaunuolių bendravimas.

Ištrauka

Tėvų ir vaikų santykiai išreiškia ne vien psichologinius ir moralinius ryšius, bet ir biologinius saitus, remiamus tradicinėmis pareigomis bei įsipareigojimais. Kaip artimos giminystės išraiška, biologiniai ryšiai yra reikšminga tėvų ir vaikų santykių palaikymo sąlyga, kartu ir svarbus veiksnys, darantis įtaką auklėjimui.
Šeima yra svarbiausia grupė, egzistuojanti kiekvienoje visuomenėje ir turinti savitą gyvenimo organizaciją, papročius, tradicijas. Vienas svarbiausių ir atsakingiausių auklėjimo sistemos veiksnių yra šeima. Čia būsimoji asmenybė ne tiktai žengia pirmuosius gyvenimo žingsnius, bet ugdosi ir pirmuosius elgesio įpročius.
Šeimos santykiai asmenybės formavimosi procesui svarbūs dėl to, kad jie dažniausiai yra visuomeninių santykių, kuriuos vaikas pradeda suvokti nuo pirmųjų savo gyvenimo metų, prototipas. Šeimyniniai santykiai yra lyg terpė, kurion vaikas patenka neišvengiamai ir kur jam pradeda formuotis tam tikri įpročiai, vaizdiniai, emocijos ir t.t. Dėl to šeimyniniai santykiai visada turi konkretų pagrindą, kuriuo remdamasis vaikas orientuojasi socialinėje aplinkoje: pagal šeimos gyvenimo kriterijus, principus, jų realizavimo būdą vaikas ima formuoti savo pažiūras į žmonių tarpusavio santykius, elgesį kolektyve ir pan.
Žmonijos istorija rodo, kad šeima sukuria sąlygas rengti žmogų gyvenimui. Tėvų meilė vaikams, nepriekaištingi tarpusavio santykiai, artimas bendravimas padeda žmogui suvokti etines ir estetines vertybes, normas ir pratina jas taikyti kasdieniame gyvenime. Bendraudamas žmogus tampa tuo, kuo yra,- žmogumi. Bendraudamas jis išsprendžia kylančias problemas.

Svarbiausia šeimyninių santykių grandis yra sutuoktinių santykiai. Jie kuria šeimą ir formuoja jos profilį. Per sutuoktinių santykius reiškiasi ir visuomenės kultūros lygis, jos socialinė struktūra, demokratiškumas ir pan. Tėvai kuria dorovinį emocinį šeimos "klimatą". Nuo jo ypač priklauso vaiko psichinio ir net fizinio vystymosi galimybės.
Šeimos psichologinis klimatas – šeimos emocinių lūkesčių visuma, pasireiškianti kiekvieno nario savitarpio santykių būklės išraiška, kiekvieno šeimos nario pasitenkinimas ar nepasitenkinimas savo padėtimi. Ši visuma lemia asmenybės vystymąsi. Šeima yra pats svarbiausias žmogaus socializacijos institutas, kuriame sudaromos palankiausios sąlygos perimti kiekvieno šeimos nario dorovinę patirtį, rūpintis abipusiu bendravimu (tėvų su vaikais, vaikų su tėvais).
Geras psichologinis klimatas, bendradarbiavimo, paramos ir savitarpio supratimo dvasia, darnus šeimos gyvenimas, kryptingos jos pastangos tampa šeimos narių moralinio pasitenkinimo, džiaugsmo šaltiniu. Kiekvienas jaučia savo vertę, kiekvieno pripažįstamas reikšmingumas. Ir priešingai – šeimoje, kurioje psichologinis klimatas blogas, žmogus jaučiasi suvaržytas, prislėgtas; tokioje aplinkoje susidaro daug konfliktinių situacijų, tarpsta egoizmas, abejingumas, prastai organizuojama šeimos buitis ir kt. Be to, palankus psichologinis mikroklimatas padeda apsisaugoti nuo vis gausėjančių nemalonių išorinių dirgiklių. Todėl šeimoje turi būti toks psichologinis klimatas, kad visi jos nariai – ir dideli, ir maži – jaustųsi gerai.
Nustatyta, kad darniose šeimose, kur tinkamas psichologinis klimatas, dauguma vaikų geriau mokosi ne tik vidurinėse, bet ir aukštosiose mokyklose.
Nedarnių šeimų vaikai būna ne itin savarankiški, silpnavaliai, nekūrybingi, pasyvūs, sunkiau prisitaiko prie bendraamžių. Nuolatiniai tėvų kivirčai bei nesutarimai nesudaro sąlygų tvirtėti vaikų valiai, iškraipo dorovines orientacijas. Tokie vaikai dažniau jaučia baimę, nepasitikėjimą suaugusiais, būna pagiežingi ir kerštingi, išsiblaškę. Slogi šeimos aplinka traumuoja psichiką, todėl vaikai lėčiau psichiškai bręsta.
Palankus šeimos mikroklimatas nulemia tokius vaikų charakterio bruožus kaip drausmingumas, pareigingumas moksle, darbe, sąžiningumas, kolektyviškumas, gerumas, jautrumas, mokėjimas susikaupti ir t.t. Nuolatiniai tėvų kivirčai ir barniai dažniausiai vaiką nuteikia labai nepalankiai suaugusiųjų atžvilgiu. Atsiranda nepagarba vyresniajam, neigiamas požiūris į kolektyvą. Tai gali reikštis nedrausmingumu, nenoru mokytis ir pan. Jeigu tėvai nuolatos pykstasi ir negali ar nenori skirtis tik dėl vaikų, tai nuolatiniai nesutarimai, barniai tarp sutuoktinių anksčiau ar vėliau palaužia, deformuoja vaikų psichiką, ypač valią, dorovinę orientaciją. Vaikai auklėti darnioje šeimoje, turi kur kas daugiau teigiamų interesų (lanko įvairius būrelius, kuo nors domisi), negu vaikai, auklėti šeimose, kur nuolatiniai barniai ir kivirčai ardo šiuos vaikų interesus. Ne mažesnę įtaką šios dvi skirtingos emocinės orientacijos šeimos daro ir paauglių profesiniams interesams. Nedarnių šeimų auklėtiniai savo profesiją renkasi asmeninės naudos motyvais, teikia pirmenybę asmeniniam, ne visuomeniniam interesui. Dažnai tokie jaunuoliai, ėmęsi kokio nors darbo, nesugeba jo dirbti savarankiškai. Jie būna baugštūs, neiniciatyvūs, kritiškesniais atvejais greitai pasiduoda panikai. Nedarniai gyvenančių šeimų vaikai menkai įsivaizduoja etinį žmogaus idealą arba tie jų vaizdiniai gerokai skurdesni negu darniai gyvenančių šeimų vaikų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-14
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis15.13 KB
AutoriusDonata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seimos tarpusavio santykiu itaka vaiko gyvenime [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą