Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Tautinio auklėjimo esmė

Tautinio auklėjimo esmė

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Apžvelgta prieškarinio tautinio auklėjimo esmė, uždaviniai, veiksniai ir vieta pedagogikoje, remtasi A. Maceinos raštais. Tautinio auklėjimo sąvoka ir tikslai. Tautinio auklėjimo veiksniai. Šeimos reikšmė. Tautinis auklėjimas mokykloje. Bažnyčios įtaka tautiškumui. Tautinio auklėjimo vieta pedagogikoje. Išvados.

Ištrauka

Žmonijos išsivystymas vis labiau atskleidžia tautinio prado reikšmę gyvenimui ir žmogui. Tautinis auklėjimas yra vienas iš ugdymo atžvilgių ir apima visą ugdymo plotą ir pedagogikos disciplinas.
Kas yra tauta? Kada žmogus gali pasakyti, kad jis priklauso tam tikrai tautai? Žmonių grupė tampa tauta tik po tam tikro bendrai išgyvento istorinio tarpsnio. Tautą sudaro trys pagrindiniai veiksniai: rasė, gyvenamoji aplinka, istorinis likimas. Tauta į baigiamąjį išsivystymo tarpsnį įžengia kai tampa kultūriniu vienetu, kai bendrų žygių ir kūrybos dėka iš vidaus suriša individus ir grupes. Tautą kaip kultūrinį vienetą sukuria istorinis likimas.
Tauta ir tėvynė, apspręsdama žmoniškąjį asmens buvimą, skverbiasi į visas kultūros sritis. Ugdymas, būdamas integralinės kultūros dalis, savaime patiria tautinės individualybės įtaką, kuri yra sudaryta iš trijų integralinių dalių: tautiškumo, patriotizmo ir nacionalizmo.
Tautiniu ugdymu domėjosi ir jį nagrinėjo daug lietuvių pedagogų. A. Maceina – vienas iš jų, daug parašęs pedagogikos teorijos, auklėjimo ir ugdymo filosofijos klausimais. Reikšmingiausias šios srities veikalas – "Tautinis auklėjimas". Patriotizmą ir nacionalizmą paminėjau kaip svarbius A. Maceinos tautiškumo ugdymo bruožus, bet didesnį dėmesį skyriau tautiniam ir religiniam tautiškumo ugdymui. Ugdymas kyla iš tautos dvasios ir atitinka tautos esmę.
Rašydama šį darbą rėmiausi A. Maceinos raštais ir trumpai apžvelgiau prieškarinio tautinio auklėjimo esmę, uždavinius, veiksnius ir jo vietą pedagogikoje.

Būtinos tautinio auklėjimo prielaidos yra tautų išskyrimas iš žmonijos ir tautinės sąmonės atbudimas. Tautos kūrė ugdymo sistemas, bet ilgą laiką nebuvo tautinio auklėjimo, kaip integralinės ugdymo dalies. Tauta privalėjo sudaryti atskirą vienetą gyvenime, o tautinė individualybė atskirą sąmonės sritį.
Sąmoningas tautinis auklėjimas prasidėjo tik romantikos metu. Romantika, būdama protestas prieš apšvietą ir prieš perdėtą proto teigimą, ypatingai pabrėžė tautą bei tėvynę ir josios reikšmę žmogaus gyvenimui. Tautos sąvoka – vertybės sąvoka – padėjo pamatus tautiniam auklėjimui. Vertybės sąvoka glūdi pačioje ugdymo esmėje, nes tai kas vertinga – yra ugdytina. Nuo romantikos laikų tautybė tapo ugdomąja vertybe.
Ugdymo objektas nėra grynas žmogiškumas be konkrečių veiksmų ir būsenų. Ugdymas renkasi realų žmogų ir rengia jį visoms gyvenimo sritims. Kaip teigia A. Maceina – "Pilnutinis ugdymas yra pilnutinis žmogiškojo asmens išvystymas ir pilnutinis jo parengimas pilnutiniam gyvenimui". Tautinis auklėjimas prasideda tada, kai žmogui išugdoma tautinė jo būsena arba tautinė individualybė, ir kai jis yra rengiamas specifiškam tautos gyvenimui. Tautinis auklėjimas neugdo žmogaus kaip žmogaus, bet ugdo jame tai, kas yra tautiška ir padaro jį tautiniu individu. Tautinė individualybė ir tautinis gyvenimas yra pagrindiniai tautinio auklėjimo pradai.
Tautinio auklėjimo objektas yra tautinė individualybė, kuri yra įgimta ir įgyta. Ji apsprendžia žmogaus tautinę būseną, suartina su savais tautiečiais, palenkia tautos gyvenimui. Tautinis auklėjimas ugdo tautinę individualybę žmoguje ir ją tam tikra prasme sukuria. Tikrasis tautinio auklėjimo objektas yra žmogus kaip tautinis individas, o pati tautybės prigimtis nurodo dvi pagrindines tautinio auklėjimo funkcijas: išvystymą ir perteikimą.
Tautinė individualybė žmoguje yra tautinio auklėjimo medžiaga, kurią jis vysto, tobulina. Tautinis auklėjimas yra ne kas kita, kaip kultūrinė prigimto tautos išsivystymo tąsa ir prasideda iš tautos. Visi tautinio auklėjimo uždaviniai yra apsprendžiami ir individualizuojami tautinės tikrovės – tautos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-12-02
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis14.02 KB
Autoriusleavesleft
Viso autoriaus darbų22 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaBiržų politechnikos mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tautinio auklejimo esme [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Biržų politechnikos mokykla / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą