Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Vaikų adaptacijos ikimokyklinėje įstaigoje sunkumų prielaidos

Vaikų adaptacijos ikimokyklinėje įstaigoje sunkumų prielaidos

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253545556
Aprašymas

Santrauka. Summary. Įvadas. Ikimokyklinio amžiaus vaikų adaptacijos psichologiniai ypatumai. Adaptacijos procesas. Adaptacijos sąvoka ir jos traktuotės. Adaptacijos eiga ir trukmė. Adaptacijos sunkumų prielaidos. Prisitaikyti – pusė darbo. Vaikas, auklėtoja ir vaiko poreikiai. Darželio auklėtojos vaidmuo. Sunkumai, kuriuos vaikas patiria naujoje ikimokyklinėje įstaigoje. Pagrindinės rūšys sunkumų, kuriuos patiria "naujokas". Vaikas, patiriantis skriaudą naujoje ikimokyklinėje įstaigoje bei šeimoje. Vaikų prievartos prevencija. Vaiko adaptacijos per pirmąjį mėnesį tyrimas. Tyrimo tikslas. Tyrimo metodika. Tyrimo eiga ir rezultatų apibendrinimas. Tiriamųjų socialinė – demografinė padėtis. Vaiko adaptacijos pobūdis pagal surinktus duomenis. Ryšys tarp lankiusių ir nelankiusių ikimokyklinę įstaigą. Ryšys pagal tai, ar turi brolių, seserų. Ikimokyklinės įstaigos pakeitimo priežastys. Požymiai, labiausiai atskleidžiantys vaikų adaptacijos laipsnį. Vaikų adaptacija pagal lytį. Santykis tarp ikimokyklinių įstaigų pagal adaptacijos pobūdį. Išvados ir rekomendacijos. Priedai (7 psl.).

Ištrauka

Vaiko kelias prasideda nuo to, kas arčiausia, - tėvų, senelių globos, namų šilumos, nuo tėviškės ir nuo darželio kaip jos dalelės. Tai grupė, kurioje vaikas praleidžia daug laiko su dideliu vaikų, savo bendraamžių būriu, ten yra vyriausioji, vadinama auklėtoja. Darželyje yra taisyklių, drausmė, tvarka, dienotvarkė, kurių vaikui reikia laikytis. Visų pirma pažintis su grupės vaikais, su auklėtoja ir po to su grupės tvarka. Tai vaikui yra persilaužimas, kurį jam turi padėti įveikti grupės kolektyvas ir žinoma jis pats.
Temos aktualumas. Visais metais yra aktuali vaiko pradėjimo lankyti darželį tema. Dar net negimus kūdikiui, tėvai užrašo vaiką eilėje į darželį, taip užsitikrindami laisvą vietą, kurią vaikas, sulaukęs atitinkamo amžiaus, pradės lankyti. Vaiko adaptacija per pirmąjį mėnesį yra tirta labai mažai. Pačiose ikimokyklinėse įstaigose rezultatų niekas neapibendrina ir nepadaro išvadų. Daugiausia apie darželinukus yra tirta tai, kad vaikai, kurie sunkiai adaptuojasi lopšelyje, sulaukę vyresnio amžiaus, turi įvairių neurologinių sutrikimų ir yra neurologo dispanserizuojami ( Vaitkevičius J. V., 2001 ). Tokie vaikai sunkiai adaptuojasi darželyje, o vėliau ir mokykloje. Doc. E. P. Zambocevičienė tyrė būdingiausius simptomus adaptuojantis vaikui, kurie yra nerimas dėl santykių su suaugusiais, su vaikais, priešiškumas suaugusiems (2001 ). Gailienė I. (2001 ) tyrė vaikų elgesio apraiškas vaikų adaptacijoje – vaikai nemėgsta tų, kurie turi didesnį norą lyderiauti, žemo pažangumo ir žemos ugdymosi motyvacijos vaikų. Kiti atlikti tyrimai apie fizines bausmes namuose, kad tik 48 proc. tėvų pasisakė už tai, kad įstatymu reikia uždrausti fizines bausmes šeimoje ( Šikaitė V., 1999 ).
Hipotezė – kai kurie vaikai prisitaiko prie naujos aplinkos daug lengviau, nei kiti vaikai, nes tam daug įtakos turi pats vaikas, jo elgesio normos, individualios savybės, vaiko socialinė – demografinė padėtis, amžius.
Šį bakalauro darbą sudaro dvi dalys – teorinė dalis bei tyrimas. Teorinėje dalyje yra 2 skyriai: pirmame skyriuje aptariama pati adaptacijos sąvoka, pateikiami apibrėžimai, adaptacijos eiga bei trukmė, adaptacijos sunkumų prielaidos, aptariamas auklėtojos vaidmuo, apibūdinamos sunkumų formos, teiginiai apie skriaudą, kurią patiria vaikai ikimokyklinėse įstaigose, kas tai įtakoja, nes smurtas gali pasireikšti ne tik ikimokyklinėje įstaigoje bet ateiti ir iš pačios šeimos, kurios pasekmės – sunki vaiko dezadaptacija tarp bendraamžių, suaugusių, bet kurioje naujoje aplinkoje. Pateikiama prievartos prevencija ikimokyklinėje įstaigoje, kur kreiptis norint apsaugoti vaiką.
Teorinėje dalyje pateikiami autorių mintys ir teiginiai, jų analizė, vertinimas. Darbe panaudojau Lietuvos autorių, bei užsienio autorių idėjas, išvadas, skleidžiamą metų sukauptą patirtį.
Antroji darbo dalis susideda iš tyrimo. Tyrimo tikslas – tirti vaikų adaptaciją ikimokyklinėje įstaigoje per pirmąjį mėnesį, nusakyti adaptacijos sunkumų prielaidas.
Uždaviniai:
- Išanalizuoti trijų darželių – lopšelių vaikų adaptacijos per pirmąjį mėnesį stebėjimų anketas;
- Palyginti duomenis apie tiriamųjų socialinę – demografinę padėtį.
- Pagal surinktus duomenis nustatyti, kurie duomenys turi daugiausiai įtakos vaiko
adaptacijai.
- Pagal surinktus duomenis apie vaikus nustatyti adaptacijos pobūdį pagal amžiaus
grupes.
- Nustatyti, dėl kokių priežasčių yra daugiausia pereinama iš kitos ikimokyklinės
įstaigos.
- Nustatyti, kurie požymiai išsilaiko ilgiausiai vaikui lengvai adaptuojantis.
- Nustatyti, kurie požymiai yra stipriausiai pasireiškiantis vaikui sunkiai adaptuojantis.
- Palyginti mergaičių ir berniukų adaptacijos ypatumus.
- Palyginti santykį tarp ikimokyklinių įstaigų pagal adaptacijos pobūdį.
Tyrimo metodika:
• Tyrimo laikas: 2006 m. rugpjūtis – spalis, stebima po 2 – 4 savaites
• Tiriamųjų skaičius: 77
• Tyrimo objektas: ikimokyklinio amžiaus vaikai (1 – 5 m.)
• Apklausos būdas: stebėjimo būdu pildytos anketos ( pildė auklėtojos)
• Tyrimo bazė: Šiaulių lopšeliai/ darželiai "Žirniukas", "Klevelis", "Rugiagėlė". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-11-23
DalykasPedagogikos kursinis darbas
KategorijaPedagogika
TipasKursiniai darbai
Apimtis50 puslapių 
Literatūros šaltiniai27 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis95.55 KB
Autoriusklyydija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasGintaras Butkus
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasEdukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku adaptacijos ikimokyklineje istaigoje sunkumu prielaidos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 50 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Gintaras Butkus
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą