Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Tėvo ir motinos vaidmuo šeimoje

Tėvo ir motinos vaidmuo šeimoje

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Tėvo ir motinos vaidmenys šeimoje. Išvados.

Ištrauka

Šeima- pati svarbiausia mažos žmonių grupės forma. Kiekvienoje šeimoje susidaro tam tikras psichologinis mikroklimatas, priklausantis nuo atskirų šeimos narių gebėjimo bendrauti, derinti savo poreikius. Todėl svarbiausi šeimos klimato kūrėjai yra motina ir tėvas. Kad jie sukurtų tinkamą atmosferą namuose, jie turi tinkamai atlikti savo pareigas ir jiems priklausančius vaidmenis.


Litvinienė J. savo knygoje (2002m.) teigia,kad motinos vaidmuo žmogaus gyvenime nepakeičiamas. Viena pagrindinių šeimos funkcijų- vaikų gimdymas ir ugdymas. Pagimdyti sveiką kūdikį- didelis motions džiaugsmas. Išugdyti mąstančią, kūrybingą, dorą,aktyvią asmenybę yra ilgas, daug kantrybės, meilės, šilumos bei sugebėjimų reikalaujantis procesas. Šiame procese dalyvaujair motina, ir tėvas. Tačiau motina yra stipriai biologiškai susieta su vaiku: ji nešioja kūdikį įsčiose, gimusį maitina krūtimi, nuolat būna greta, todėl jos įtaka vaikui didesnė. Pats glaudžiausias šeimojekontaktas su vaikais- motinos.
Vaikų ugdyme pirmoji vieta skiriama motinai. Sunki, atsakinga ir kilni motinos misija. Savo asmeniniu pavyzdžiu bei išmintimi motina stengiasi įdiegti vaikui tai, kas yra gražu, dora, gera. Motina pirmoji išmoko vaiką tarti gimtosios kalbos žodžius, pamilti liaudies dainas, žaidimus, ji skiepija meilę savo artimiesiems, kaimynams, pagaliau visai tautai.
Bajoriūnas Z. "Šeimos edukologijoje" (1997m.) taip pat aprašo motinos vaidmenį. Jis rašo, kad motina vaikui dažniausiai yra moteriškumo, motiniškumo, intuityvumo, namų šeimininkės ir darbštuolės įsikūnijimo modelis, emocinės šilumos skleidėja, motiniškų glamonių, kūno šilumos nešėja, grožio, gracijos, meilės, jautrumo, darbštumo, atlaidumo, subtilumo, įžvalgumo, išmintingumo, altruizmo, kantrybės, tvarkingumo ir svajingumo įtvirtintoja, gyvenimo vargų ir skausmo ramintoja, vyro ir vaiko saugotoja visaisjų gyvenimo tarpsniais, jų pasididžiavimo simbolis, pasitikėjimo savo lytimi skatintoja.
Labai svarbūs yra emociniai motinos ryšiai su berniuku. Nepatyręs saikingų motinos glamonių, jos kūno šilumos, jis sunkiai prisitaiko prie mergaitės ar žmonos, kaip kitos lyties partnerės. Psichiatrų teigimu, tai būna viena iš vaikinų impotentiškumo arba per daug ankstyvo lytinio gyvenimo priežasčių.
Motinos jausmų vaikui efektyvumas priklauso nuo jos laimės šeimoje. Kai motina būna laiminga, vaikas jaučiasi mylimas, kai ji nelaininga arba susijaudinusi, jis nėra toks atviras jai. Vaikas išmoksta atpažinti motinos nuotaikas.
Miškinis K. savo knygoje (2000m.) aprašo dukros ir mamos santykius. Jis teigia, kad labai blogai, kai motina najautri savo dukrai, net nenori jos išklausyti. Jei dukra trokšta su mama nuoširdžiai pasikalbėti apie subtilesnius dalykus, o motina netneišklausiusi iki galo, ją šiurkščia nutraukia, liepdama mokytis arba ką nors dirbti, tai šitaip nutrūksta glaudūs emociniai ryšiai tarp dviejų artimiausių žmonių.
Mamos turi pažinti dukros lytinio brendimo ypatybes įvairiais amžiaus tarpsniais. Jei motina nepatikliai žiūrės į dėmesingą dukters domėjimąsi kita lytimi- vadinasi ji bus neįžvalgi motina. Apribojant ryšius su berniukais ir jaunuoliais, draudžiant bet kokią draugystę, trukdoma normaliai tobulėti mergaitės bendravimo įgūdžiams, pratinama ją į visus virus žiūrėti įtariai, visur matyti tik blogį. Tinkami santykiai tarp mergaičių ir berniukų turi būti ugdomi, mokant berniukus branginti mergaičių jautrumą, vidinį švelnumą,o mergaites auklėti taip, kad jos padėtų berniukams tapti geresniems. Mamos turi nedrausti draugystę, o jai padėti, apsaugoti nuo nepadorumo ir purvo.
Motina su savo dukra turi benrauti nuoširdžiai, pasidalydamos gyvenimo patirtimi. Reikia ir motiniško griežtumo, bet jis turi būti protingas, paremtas abipuse pagarba ir supratimu ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.13 KB
Autoriusjurate
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tevo ir motinos vaidmuo seimoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą