Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Tautinis ugdymas

Tautinis ugdymas

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Lietuva praėjusiais šimtmečiais. Tautinio atgimimo užuomazgos XIX amžiuje. Tautinio auklėjimo tikslai ir uždaviniai. A. Maceina. Pedagogų mintys apie tautinį auklėjimą mokykloje. Tauta, tautiškumas ir pilietiškumas prof. Onos Voverienės darbuose. Akad. Zigmas Zinkevičius apie tautinį auklėjimą šių dienų mokykloje. Išvados.

Ištrauka

Tautinis auklėjimas - tai šiuo metu viena iš aktualiausių temų, diskutuojant apie dabartinę švietimo reformą, analizuojant jos teigiamas puses ir trūkumus. Deja, atsiradusius trūkumus teks įveikti. Gal būt šis rašinys prisidės prie tų sunkumų įveikimo, padės rasti teisingesnį kelią tautinio auklėjimo atsiradusių problemų sprendimui. Istorinė turtinga Lietuvos pedagogų patirtis tautiniame auklėjime turėtų pasitarnauti ir šiandienai. Gal todėl referato tikslai neapsiriboja vien žiniomis, tačiau turi tikslą suprasti, analizuoti, pritaikyti šiai dienai ir, gal būt, remiantis nors ir nedidele savo pedagogine patirtimi šiek tiek ir įvertinti situaciją.

Mūsų mylimas kraštas Lietuva istorijos bėgyje ilgą laiką buvo karų ir grobikiškų žygių iš Rytų ir Vakarų kryžkelė. Vokiečiai kryžeiviai, lenkų didikai, rusai šovinistai, siekdami užvaldyti mūsų gražų kraštą, naikino šio krašto gyventojus, bandė ištrinti iš vartosenos lietuvių kalbą ir taip kraštą suvokietinti, surusinti ar sulenkinti. Didžiausia kliūtimi jiems buvo Lietuvos šviesuomenė - apsiskaitę ir išsilavinę mūsų krašto žmonės. Jie iš esmės ir sutrukdė įvairių okupantų užmačioms nutautinti ir pavergti mūsų kraštą, primetant savo kultūrą, vertybių sistemas. "Gal todėl mes turime turtingą literatūrą, skirtą mūsų tautos išlikimo problemoms, reiškiančią didžiulį susirūpinimą dėl jos ateities" .

2001 metais suėjo lygiai 200 metų nuo vyskupo Motiejaus Valančiaus gimimo. Mes gerai žinome, kad vyskupas buvo ne tik dvasinis ganytojas, skleidęs gyvą tikėjimą, bet ir tautos švietėjas, rašytojas, tautos doros ir blaivystės skleidėjas. Jo veikos metai - XIX amžius. Galima sakyti, kad jis mūsų tautą išmokė skaityti ir domėtis ne vien buitiniais reikalais, bet savo žodžiu nukreipė tautiečių "sodiečių" mintis ir darbus į dvasinį ir kultūrinį jų gyvenimą. Pasaulį tada nustebino Lietuvos fenomenas, kad net 97 procentai jo ganomųjų tapo raštingi, niekada nelankę jokios mokyklos! Įsimintini vysk. Motiejaus žodžiai: "Nenustokite mokytis skaityti. Mokykitės patys namie vieni iš kitų arba eikite pas kaimo daraktorius. Kunigai, susiveskite vaikus bažnyčion, stropiai mokykite juos katekizmo - elementoriaus." Taip pat klierikai, jo vadovaujamoje seminarijoje buvo pratinami sakyti pamokslus žemaitiškai, vietoj lenkiškų, pašvęsti save tautai. Jis tikėjo šviesesne, geresne Lietuvos ateitimi ir tą optimizmą perdavė žmonėms: "Mano mylimi vaikai, sulauksit tos gadynės, kada praslinks persekiojimai ir vėl su džiaugsmu giedosite bažnyčiose savo lietuviškas ir žemaitiškas giesmes šventas." Visa tai, manau, turėjo didelės įtakos subrandinant mūsų tautiečių sąmoningumą, pasitikėjimą savimi kaip Dievo vaikais prieš įvairias svetimšalių atneštas blogybes, persekiojimus, padėjo tautiečiams tapti savo krašto patriotais, jiems tautiškai susiprasti dar iki nelengvai ir negreit ateisiančios laisvės mūsų tautai. Manoma, kad tada lietuvių tauta atgimė, kuri buvo mirusi po lenkų primestos Unijos ir po Rusijos caro "Žečpospolitos" padalijimų. Vyskupas Motiejus Valančius buvo lietuvių tautai jos gelbėjimui Dievo siųsta didi asmenybė, anot biografų, lygintas su Moze, Dievo siųstu pranašu, kuris išvedė žydų tautą iš egiptiečių nelaisvės. Šią istorinę pamoką mūsų tautai neprošal būtų prisiminti, kuomet šiandien kaip kortų namelis subyrėjo autoritetų sistema, susvyravo ne tik tautinės, bet ir dvasinės, dorinės mūsų tautos vertybės, kurios kažkada išgelbėjo ją nuo išnykimo. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis14.57 KB
Autoriussaulius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tautinis ugdymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą