Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Kaip ugdyti pilietiškumą

Kaip ugdyti pilietiškumą

  
 
 
12345
Aprašymas

Kaip ugdyti pilietiškumą. Pilietiškumo ugdymo prielaidos. Kultūrinės prielaidos. Dorinės ir psichologinės prielaidos. Patirties kaupimas. Pagrindiniai ugdymo tikslai.

Ištrauka

Tauta gyvena laisvą gyvenimą. Atkurta valstybė. Lietuvą įsivaizduojame kaip modernią demokratišką respubliką. Šiam darbui reikia laisvo, doro, pasirengusio, su tvirta patriotine savimone žmogaus. Piliečiu gimstama, tačiau sąmoningu piliečiu išaugama arba neišaugama.
Pilietiškumui ugdyti senas demokratijos tradicijas turintys kraštai skiria ypatingą dėmesį: nuo pirmos klasės yra atskiros pamokos arba toks kursas įeina į daugelį kitų dalykų: socialinius, politinius, istorijos, geografijos, kultūros istorijos ir kt. Moksleiviai turėtų gauti apibendrintas ir tvirtas žinias atskiru pilietinės visuomenės kursu, apimančiu politologijos, sociologijos ir visuomenės raidos pagrindus. Tuo privalo rūpintis kiekvienas mokytojas.
Kiekvienas vaikas turi būti skatinamas atvirumui. Jam turi būti sudaromos sąlygos ramiai mąstyti, dirbti ir planuoti.
Žmogus turi nuolat tobulėti ir kilti į aukštesnį dvasinį lygį. Tobulėjant, pereinamos trys stadijos: žmogus sau, žmogus tautai ir žmogus pasauliui.
Tautinis, patriotinis ir nacionalinis auklėjimas turi ugdyti tautinę individualybę, lemti tautos narių tarpusavio santykius, o nacionalinis auklėjimas pakelti tautą į aukštesnį lygį ir laimėti jai vietą žmonijos kultūroje.
Visas bendrasis ugdymas turi padėti asmeniui maksimaliai išskleisti individualias kūrybos galias ir gebėjimus, patenkindama jo prigimtas reikmes: saviraiškos, meilės ir pagarbos, prasmės ir kūrybos poreikius.
Visuomenė turi būti mokoma sugebėti darniai gyventi jai skirtoje gamtinėje aplinkoje, deramai ja rūpintis ir tobulinti. Tai daryti turi būti pradedama dar mokykloje.
Pamokų ir užklasinės veiklos kryptys turi ugdyti mokinius kultūros vertybėmis, skatinti jų kūrybinius sugebėjimus.
Pilietiškumo ugdymo prielaidos

Kultūrinės prielaidos
Demokratiniam gyvenimo būdui ir demokratinei valstybei kurti būtinas:
- palyginti aukštas visų piliečių bendrojo išsilavinimo lygis;
- esminis ugdymo krypties posūkis;
- sutelktinis kūrybiškas tos krypties įgyvendinimas.
Pagrindiniai ugdymo siekiai:
- sudaryti visas sąlygas, kad kiekvienas žmogus atsiskleistų kaip laisva, brandi asmenybė;
- tautinė kultūra yra natūrali kiekvieno žmogaus tobulėjimo terpė, todėl per tvirtą savo kultūros savimonę brandinti atvirą kitoms kultūroms tautinę savimonę.
Bendrojo lavinimo mokyklą bebaigiantis jaunimas turėtų įgyti pakankamai žinių bei nuostatų, kurios žadintų poreikį nuolatos rūpintis ir gilinti savo paties ir visuomenės demokratišką gyvenimo būdą.
Kritiškas konstruktyvus mąstymas pasiekiamas, kai turima visapusė informacija, todėl dar mokykloje turėtų būti dėstomi tokie dalykai, kaip etika, religija bei religijų istorija, kultūrologija bei kultūros istorija, psichologija, sociologija, informatika, politologija ir kt. Nuolat susiduriant su alternatyvia mintimi, interpretacija, vertinimu – mokomasi kitoniškumą išgirsti, suprasti ir lyginti su savo požiūriu ir objektyviai jį pasvėrus su savo paties pasaulėžiūra, tikrovės bei istorinio proceso kontekste, pasirinkti kurią nors alternatyvą ar koreguoti savąją sampratą.
Būsimam piliečiui, siekiančiam pilietinės savimonės, kalbant apie kultūrą, reikėtų akcentuoti kai kuriuos momentus: jos unikalumas, paveldo pažinimas, vertinimas, tausojimas ir įprasminimas.
Kalbant apie ekonominius ir socialinius reiškinius akcentuotinas ekonominio veiksnio daugiareikšmiškumas, jo nepakankamo įvertinimo ir pervertinimo galimi padariniai.
Kalbant apie politiką – tautos kultūrinė ir politinė savimonė, valstybės sandarų tipai ir jų istorinė kaita, tarptautinių santykių modeliai, politinė kultūra, vidaus politiniai konfliktai ir jų sprendimo būdai.
Visuomenės mokslai sukaupia sistemingas žinias apie demokratiją, o gilesnį jų įprasminimą – filosofija, literatūra, menas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis8.3 KB
AutoriusPija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kaip ugdyti pilietiskuma [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą