Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Miestučiai vaikystėje

Miestučiai vaikystėje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Miestučių kilmė ir istorija. Žaidimo pradžia. Žaidimai, iš kurių susikūrė "Miestučiai". Metodiniai nurodymai. Pratimai. Miestučių žaidimo taisyklės. Miestučių žaidimo variantai. Miestučių figūros gali būti tokios. Figūrų aprašymas.

Ištrauka

Miestučiai -senas liaudies žaidimas. Jo tikslas - lazda iš tam tikro nuotolio (13 m ir 6,5m arba 6-4m ir 4-2m) išmušti miestučius (cilindro formos 20 cm arba 15 cm ilgio, 4 arba 5 cm skersmens figūrėlės) iš miesto (kvadrato 2x2 m arba 1x1m). Lazdos ir miestučiai gali būti iš medžio arba plastmasės gaminio, įvairių spalvų, bei ornamentuoti. Šis žaidimas paplito Rusijoje ir Ukrainoje apie 1920-sius metus.
Sporto terminų žodyne (1996) miestučiai apibūdinami kaip senovinis rusų liaudies žaidimas, turintis sportinio žaidimo statusą. Tikslas - blokštu (iki 1 m ilgio ), metamu iš 13 arba 6,5 m atstumo, išmušti iš tam tikro laukelio, vadinamo miestu (2 x 2 m), paeiliui 15 figūrų, kurios sustatytos iš penkių ritinio pavidalo (20 cm ilgio, 5 cm skersmens ) trinkelių. Figūros yra tokios: patranka, žvaigždė, šulinys, artilerija, kulkosvaidžio lizdas, sargybiniai, šaudykla, šakutė, strėlė, alkūninis velenas, raketė, vėžys, pjautuvas, lėktuvas, laiškas. Pirmosios miestučių žaidimo taisyklės parengtos 1923 rn.
Šis žaidimas lavina judesių tikslumą, ,akies taiklumą, stiprina rankų raumenis.
Kaip laikyti lazdą? Vaikas paima lazdą už galo dešine (kaire) ranka, apimdamas ją keturiais pirštais iš apačios, nykščiu -iš viršaus. Kad būtų patogiau, pirštus reikia kiek praskėsti ant lazdos.


ŽAIDIMO PRADŽIA
Toks žaidimas, kaip miestučiai gyvuoja mažiau kaip amžių (nuo 1920 m.), tačiau jo pradžių pradžia yra kur kas toliau anksčiau. Štai kokius miestučių ,,žaidimus broliukus" pavyko rasti įvairių autorių darbuose.
Žaidimai, iš kurių susikūrė ,,Miestučiai":
1. ,,Čyžikas". Žaidžiama kieme, lygioje aikštelėje.Nubraižomas nedidelis (50x50 cm) kvadratas. Už 2-3 žingsnių nuo jo kas žingsnis nubrėžiamos 6 linijos. Kvadrato viduryje padedamas 15- 20 cm ilgio pagaliukas - čyžikas. Žaidimai su kamuoliais, akmenukais, pagaliukais, lazdomis ir kitomis priemonėmis lauke . Skaičiuote išrenkamas žaidimo vedėjas. Jis atsistoja už kvadrato tokiu atstumu, kad jo nekliudytų žaidėjų sviestas pagaliukas ar čyžikas. Kiti žaidėjai - metikai sustoja vorele už paskutinės nubrėžtos linijos. Pirmasis stovintysis pasiima 40-50 cm ilgio pagaliuką ir sviedžia jį į čyžiką, stengdamasis šį išmušti iš kvadrato. Jeigu metikas čyžiką išmuša, tai jis bėga pasiimti pagaliuko, o vedėjas čyžiko. Jeigu vedėjui pavyksta pirmam pribėgti prie kvadrato ir sušukti: ,,Čyžikas", jis tampa metiku ir eina į vorelės galą, o buvęs metikas tampa vedėju. Jeigu prie kvadrato pirmas pribėga metikas su pagaliuku ir sušunka ,,Čyžikas", tai jis turi teisę atsistoti prie penktos linijos, o vedėjas lieka prie kvadrato. Jeigu metikas neišmuša čyžiko iš kvadrato, eina į vorelės galą. Žaidimas tęsiamas tol, kol vienas iš metikų atsistoja prie pirmos (nuo kvadrato) linijos. Jis tampa nugalėtoju. Žaidimą gali žaisti 2 - 8 žaidėjai.
2. Vienas žaidėjas su lazda (apie 1 m ilgio) rankoje prieina prie pagaliuko ir užkabinęs ji iš apačios stengiasi kuo toliau nusviesti per save. Kiti žaidėjai, stovintys atokiau už jo, gaudo. Žaidėjas, pagavęs pagaliuką, nuneša .uždeda ant plytų. Paskui pasiima lazdą ir užkabinęs pagaliuką sviedžia .per save. Jeigu pagaliuko nepagauna nė vienas žaidėjas, antrą kartą tas pats žaidėjas pagaliuką laiko vienoje rankoje už galo, o su lazda muša per. Kiti žaidėjai stovi priešais ir gaudo. Laimi tas žaidėjas, kuris iš eilės atlieka abu veiksmus. Žaidimą gali žaisti 2-6 žaidėjai.
3. ,,Dvylika pagaliukų". Žaidžiama miško aikštelėje, kieme, paplūdimyje, parke. Žaidimui reikia plytos (akmens), 60-80 cm ilgio, 15-20 cm pločio tos ir 12 pagaliukų maždaug 16-18 cm ilgio (gali būti medžio šakelės). Skaičiuote išrenkamas žaidimo pradėjėjas -ieškotojas. Jis paima lentą vieną jos galą uždeda ant plytos (akmens). Kitas lentos galas - ant žemės. Paskui suskaičiuoja 12 pagaliukų ir padeda juos ant lentos galo, kuris yra ant žemės. Padėjęs viena koja trinkteli lentos galą, esanti ant lytos (akmens). Pagaliukai išsibarsto i visas šalis. Tuo metu žaidėjai bėga slėptis pasirinkdami tokią vietą, iš kurios gerai matytųsi ieškotojas. Kol jie slapstosi, ieškotojas surenka išbarstytus pagaliukus, vėl sudeda ant lentos ir eina ieškoti išsislapsčiusiųjų. Tuo pat metu jis stebi ir lentą, kad kuris nors žaidėjas pribėgęs neišbarstytų pagaliukų. Pamatęs bėganti žaidėją prie tos, ieškotojas stengiasi prišokti pirmas, kad galėtų apginti lentą su pagaliukais. Jeigu pasiseka, suduoda ranka per lentą ir sušunka žaidėjo, bėgusio prie lentos, vardą. Šis iškrenta iš žaidimo. Ieškotojas eina ieškoti kitų žaidėjų. Pamatęs pasislėpusi, bėga prie lentos, suduoda į ją ranka ir sušunka jo vardą. Jeigu pasislėpusiam žaidėjui pasiseka pirmam pribėgti prie tos, tai jis išmuša pagaliukus ir vėl bėga slėptis, o ieškotojas, surinkęs , toliau eina ieškoti pasislėpusiųjų. Kai visi žaidėjai surandami, ieškotojas koja išmuša pagaliukus. Laimi paskutinis surastas žaidėjas. Jis surenka pagaliukus ir žaidžiama toliau, kol atsibosta. Žaidimą gali žaisti 3-16 žaidėjų.
4. ,,Numušti kerėplą". Žaidžiama kieme, asfaltuotoje žaidimų aikštelėje. Nubraižomas didelis kvadratas, jo viduryje pastatoma didelė kerėpla (trišakė medžio šaka, kėglis). Vienas iš žaidėjų išrenkamas stebėtoju. Jis atsistoja kvadrato gale, o žaidėjai su lazdomis rankose – kitame. Stebėtojui sušukus: ,,Numušti kerėplą!" – visi meta lazdas į kvadrato centrą stengdamiesi numušti kerėplą. Stebėtojas stebi, kuris numuš kerėplą ir sušunka jo vardą. Žaidėjai bėga pasiimti lazdų, stebėtojas juos gaudo. Sugautasis tampa stebėtoju. Kerėpla vėl pastatoma ir žaidimas vėl tęsiamas. Laimi tas, kuris daugiausiai kartų numuša kerėplą. Žaidimą gali žaisti neribotas skaičius žaidėjų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis13.35 KB
AutoriusIndre
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Miestuciai vaikysteje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2006-09-13 IP: 193.219.54.14
    gvidas sako

    Darbo turinys neblogas, tačiau buvo rasta keleta gramatinių klaidų. Pasigedau vaizdinių priemonių, nes kai kuriose vietose jos yra reikalingos.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą