Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Saviugdos metodai

Saviugdos metodai

  
 
 
12345678
Aprašymas

Aktualumas. Saviugdos metodas. Savikontrole. Savišvieta. Savęs įtikinėjimas. Prisivertimas. Savitaiga. Savęs drąsinimas ir pritarimas sau. Savikritika. Savitvarda. Savigarba. Savęs pasmerkimas ir nubaudimas. Savęs guodimas, teisinimas ir raminimas. Efektyvus metodų taikymas priklauso nuo daugelio veiksnių. Išvados.

Ištrauka

Saviugda iš pažiūros gana paprastas žodis, jis gana dažnai naudojamas mūsų kalboje, tiesa, ne visada žmonės šiam žodžiui priskiria tokią prasmę, kuri yra iš tikrųjų. Kartais apie dalykus kalbame kaip apie savaime suprantamus, tačiau žvelgdami giliau galime pastebėti daugybę naujų spalvų reiškinyje, kurį visai nepagrįstai laikėme paprastu ar savaime suprantamu. Taigi, pateiksiu keletą saviugdos apibrėžimų:
Saviugda – tai žmogaus veikla, kurios tikslas keisti save.
Saviugda – asmens pastangos ugdyti teigiamas savo savybes ir šalinti neigiamas.
Platus ir , mano nuomone, labai tikslus saviugdos apibrėžimas pateikiamas "Lietuvių enciklopedijoje" : "Saviugda – auklėjimasis, siekimas išsiauklėjimo savo paties pastangomis; savarankiškos pastangos išauklėti savo charakterį ir savo asmenybę pagrįsti vertybėmis; savarankiškas savo vertybių sistemos išvystymas ir pagal ją savęs formavimas. Saviugda arba auklėjimasis, yra visokio auklėjimo tikslas bei jo atbaigiamasis laipsnis."
Paskutinis apibrėžimas man patinka labiausiai, manau, jame telpa visos prasmės, paskirtis ir, žinoma, svarba. Labiausiai patiko paskutinis sakinys. Manau būtent į šį aspektą reikėtų kreipti didelį dėmesį. Jauną žmogų, be viso kito, reikia išmokyti ir saviugdos. Įdiegti jam norą tobulėti, auklėti ir auginti pačiam save, tai be galo svarbu.
Paradoksas, tačiau labai sparčiai pasaulyje didėjant gyventojų skaičiui mažėja asmenybių skaičius. Kaip daug žmonių dabar gyvena tik dėl daiktų. Visi nori turėti daugiau. Šiuolaikinis žmogus orientuotas ne į tas vertybes, kurios nuo seniausių laikų buvo laikomos svarbiausiomis, atrodytų jam labai svarbūs tik materialiniai dalykai, tikrosios vertybės, deja, tampa mažiau svarbios, mažiau reikalingos.
Būtent todėl saviugda tampa be galo svarbiu įrankiu, norint tapti tikra asmenybe, pakilti aukščiau vartotojiškų troškimų. Tai ypač aktualu šiuolaikiniai, skubančiai, susvetimėjusiai visuomenei.
Rinkdamasi temą žinojau, kad noriu rašyti apie saviugdą, tačiau tai labai plati sritis, o norėdama įsigilinti į savo temą turėjau ją bent šiek tiek susiaurinti. Atidesniam nagrinėjimui pasirinkau saviugdos metodus. Manau tai labai svarbu asmens tobulinimuisi, žinoma, didelę įtaką šiame procese turi ir motyvai, ir asmens būdo bruožai, jo subrendimas ir t.t. , tačiau metodai – tai tarsi konkretūs žingsniai, kuriuos žengiame tobulindami savo asmenybę, ieškodami naujų, tikrų vertybių ir mokydamiesi gyventi pagal jas.Mano darbo tikslas : Išskirti pagrindinius saviugdos metodus, pagrįsti jų svarbą, ir efektyvaus taikymo prielaidas.

Siekdama šio tikslo pasistengsiu įgyvendinti šiuos uždavinius :
1. aptarti metodų svarbą saviugdos siekimui;
2. išskirti atskirus metodus ir juos apibūdinti;
3. išsiaiškinti sąlygas, nulemiančias efektyvų metodų taikymą;

Saviugdos procesą būtų galima suskirstyti į tris pagrindines dalis. Jas galima įvardinti trimis paprastais veiksmažodžiais: "žinoti", "norėti" ir "mokėti". Metodai, priskiriami trečiai saviugdos "daliai", tačiau sunku būtų kalbėti apie ją, bent glaustai neapžvelgiant pirmų dviejų dalių.
"Žinoti" – tai save pažinti ir teisingai bei įvairiapusiškai įvertinti. (1, p. 8). Norint save ugdyti yra būtina žinoti stiprias ir silpnas savo asmenybės vietas ir jas tobulinti bei keisti.
"Norėti" – tai saviugdos motyvai, noras keistis ir tobulėti.
"Mokėti" – tai metodų ir būdų žinojimas bei mokėjimas jais pasinaudoti tobulinant savo asmenybę.
Taigi matome, kad metodai yra paskutinė saviugdos dalis. Mano nuomone, tai kelias, vedantis į savo asmenybės kūrimą ir tobulinimą.
Neužtenka vien norėti keistis, tobulėti, žinoma, tai labai svarbu, tačiau to neįmanoma padaryti, nežinant būdų ir metodų. Taigi, saviugdos metodai yra realūs veiksmai, kurių žmogus imasi norėdamas keisti save į gerąją pusę.

Saviugdos metodas – teigiamo poveikio sau būdas.
Saviugdos metodai yra įvairiai klasifikuojami. Jie gali būti emocionalūs arba mažiau emocionalūs, kategoriški ar mažiau kategoriški, efektyvūs ar ne tokie efektyvūs ir pagrindiniai ar ne pagrindiniai. (1, p. 57)
Iš viso yra išskiriama daugiau nei 40 įvairių saviugdos metodų, tačiau šiame savo darbe aš aptarsiu tik mano nuomone svarbiausius, plačiausiai taikomus ir dažnai aptarinėjamus metodus.

Savikontrolė – tai žmogaus sugebėjimas save stebėti, kontroliuoti, pajusti nukrypimus nuo prisiimtųjų įsipareigojimų, užduočių, koreguoti savo veiklą ir ją vienaip ar kitaip vertinti.(1, p. 67) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis14.22 KB
Autoriusona
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasprof. V. Aramavičiūtė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Saviugdos metodai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2008-03-11 IP: 194.176.50.6
    studente sako

    Geras darbas.

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • prof. V. Aramavičiūtė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą