Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Kalbos raida pirmaisiais dvejais gyvenimo metais

Kalbos raida pirmaisiais dvejais gyvenimo metais

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Teorijos, aiškinančios kalbos raidą. B.Skinnerio teorija. A. Bandura. Chomsky teorija. Vygotskis. J.Bruneris. Motiniška kalba. Kalbos mokymosi etapai.

Ištrauka

Ankstyvasis amžius – pats reikšmingiausias laikotarpis vaiko kalbai ugdyti. Čia svarbus suagusiojo vaidmuo. Asmenys, auklėjantys vaiką skatina mažylio teigiamas emocijas, nuolat su juo bendrauja. Jie žodis po žodžio visapusiškai ugdo vaiko kalbą, lavina vaizduotę, atmintį, mąstymą, formuoja jo charakterį. Žmonių tarpusavio bendravimas, paremtas abipuse meile ir kalba – viena ssvarbiausių veiksnių vaiko iškalbai lavinti, rengti jį savarankiška, mąstančia būtybe, galinčia spręsti iškylančias problemas. Ypač tai aktualu pirmaisiai gyvenimo metais kada formuojasi ne tik vaiko kalba, bet ir pati asmenybė. Sėkmingai besivystanti kalba būtina, kad tolygiai vystystųsi ir kiti pažintiniai procesai. Apie tai kaip vystosi vaiko kalba pirmaisiai dvejais gyvenimo metais ir rašomam šiame referate.


Dar nesugebėdamas tarti žodžių ir sakinių, kūdikis puikiai geba bendrauti verksmu, gestais , veido išraiška. Antrųjų gyvenimo metų pabaigoje jeu išryškėja tam tikra kalbos struktūra, vaikas žino daugybę žodžių ir geba jais išreikšti įvairiausias mintis.
Kyla klausimas kodėl tokia greita kalbos raida? Kalbos išmokimo mechanizmus ir jos raidą mėgina aiškinti įvairios teorijos. Nei viea iš jų negali paaiškinti visų jos fenomenų , bet nurodo jos dėsningumus, išmokimo mechanizmus. Šiuo klausimu plačiausiai yra žinomi Skinerio, Chomsky, Brunerio, Lurijos ir Vygotskio darbai.
B.Skinnerio teorija. Bihevioristinės teorijos šalininkai kalbos išmokimo mechanizmus aiškina ryšiu tarp stimulo ir atsakymo, t.y. ryšys tarp jų susiformuoja skatinant individą už tai, kad jis tinkamai reaguoja.Skinerrio teorija teigia, kad kalba, kaip ir kitos elgesio formos, išmokstama operantinio sąlygojimo būdu, o aplinka pastiprina tam tikrus garsus ir garsų kombinacijas. Vograudamas vaikas spontaniškai atsitiktinai arba mėgdžiodamas taria įvairius garsus. Jo tėvai ir kiti aplinkniai pastiprina tam tikrus garsus, parodydami dėmesį, nusišypsodami imdami jį ant rankų ir kt. Taip jie paskatina vaiką ir toliau tarti tuos garsus.Todėl tie garsai tampa vyraujančiais ir vėliau tobulėjant kalbai. Vaikas už tariamus garsus ir jų kombinacijas pastiprnamas tada, kai jis progresyviai artėja prie suagusiųjų kalbos. Skinnerio nuomone, tai, kada vaikas pradės kalbėti ir kaip gerai jis kalbės priklauso nuo to, kaip jis buvo pastiprinamas ir skatinamas kalbėti.
Pagal sąlygojimo principus vaikas, pakankamai girdintis kalbą ir skatinamas kalbėti, vėliau, pradėjęs reikšti mintis žodžiais, pats save skatina.
Kitą požiūrį į kalbos išmokimą pateikė socialinio išmokimo teoretikas A. Bandura. Jis teigė, kad tai, ką vaikas išmoksta daugiausiai priklauso nuo pasirinkto elgesio stebėjimo ir imitacijos modelio, ir dažnai tai vyksta be pasiprinimo.
Imitacinio mokymosi yra du dalyviai: modelis ir stebėtojas. Modelis dažniausiai už ištartus žodžus yra paskatinamas. Stebėtoja , kuris žiūri į modelį ir jo klausosi, mėgina ištarti tą patį. Modeliavimas yra labai svarbus vaiko socialinėms reakcijoms. Ir, iš tikrųjų, vaikas negalėtų išmokti savo gimtosios kalbos, gramatikos, jei kiti žmonės nebūtų jam pavyzdžiu. Vaikas nuolat girdi aplinkinių žmonių kalbą ir net neimituodamas jos, renka, kaupia apie ją tam tikrą informaciją. Tėvai vaikui pateikia gerai suformuluotą kalbą.
Kiti autoriai mano, kad pastiprinimas ir imitavimas yra svarbus vaiko žodynui didiėti ir gramatikai išmokti, tačiau jų nepakanka daugeliui kitų kalbos raidos aspejtų paaiškinti. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.41 KB
AutoriusZivile
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kalbos raida pirmaisiais dvejais gyvenimo metais [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą