Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Kūrybiškumo ugdymas

Kūrybiškumo ugdymas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Asmenybės puoselėjimas – svarbiausias švietimo tikslas. Pedagoginės kūrybiškumo prielaidos. Psichologinės kūrybiškumo prielaidos. Kūrybiškumo ugdymo aktualumas. Išvados.

Ištrauka

Ypatingą vietą žmogaus gyvenime užima menas: čia formuojasi svarbiausios estetinės savybės, ugdančios žmogaus sugebėjimą kurti. Meno jėga skatina dvasios brandą, padeda suvokti sudėtingus gyvenimo reiškinius. Pagrindinės meno funkcijos – estetinio pasigėrėjimo, pažintinė, auklėjamoji, visuomeninė, organizuojamoji, psichoterapinė - tarpusavyje susijusios ir, papildydamos viena kitą, sudaro vieningą sistemą.
Meninį ugdymą Lietuvoje įtakoja kintančios ekonominės sąlygos, demokratėjanti visuomenės dvasia, humanistinio ugdymo skverbimasis į švietimo sritį. Menas – tai ne tik savotiškas būdas išreikšti save arba pateikti emocines vertybes, kūrybiškai mėgdžioti tikrovę. Tai – estetinio malonumo išgyvenimas, žaidimas, vis kitaip traktuojamas filosofinio ugdymo koncepcijų kontekste.
Meninio ugdymo tikslas – mokyti pajusti ir suvokti grožį visur: mene, gamtoje, žmonių poelgiuose. Tai padeda plėsti vaikų akiratį, aktyvina jų pažintinę veiklą, ugdo estetinį skonį. Spalvų, garsų, žodžių bei judesių visuma padeda atrasti grožio ir kūrybos pasaulį, tobulina saviraišką.
Meninė raiška yra glaudžiai susijusi su kūrybiškumu. A. Maslow teigė, kad vaiko kūrybiškumas yra glaudžiai susijęs su jo poreikiu jaustis saugiai, būti pripažintam, gerbiamam. Galima užduoti klausimą – kas yra kūrybiškumas, kaip jį apibūdintume?
Vieni mokslininkai teigia, kad kūrybiškumas – tai individo polinkis į naują, originalų ar novatorišką ko nors komponavimą, modeliavimą ar mąstymą. Ko nors naujo kūrimas gali būti paremtas vaizduote arba mąstymo operacijomis. Kiti mano, kad kūrybiškai asmenybei būdinga vidinė laisvė, sugebėjimas sieti idėjas ir veiksmus, naujai naudoti seną informaciją, teorijas.
Vaikai yra smalsūs ir kūrybingi pačiu natūraliausiu būdu. Vos pradėję judėti, jie tyrinėja, eksperimentuoja, kuria. Žaisdami, piešdami ar atlikdami sumanytus darbelius saugioje aplinkoje, jie visada kuria, jausdami didžiausią malonumą, neįsprausdami savo kūrybos proceso ir produkto į "teisinga – neteisinga" rėmus, kurie slopintų jų kūrybiškumą. Vėliau vidinės kūrybiškumo galimybės arba dar labiau išsiplečia, arba yra slopinamos.
Kas užgožia arba nuslopina vaiko kūrybingumą? N. Rogers įsitikinusi, kad tai, patys to nesuprasdami, padaro tėvai, broliai arba seserys, draugai arba mokytojai, kritikuodami arba peikdami tai, ką daro vaikai, nežinodami, kad atidus dėmesingumas, pagarba ir pasidžiaugimas jų mažais atradimais gali kiekvieną padaryti kūrėju, o kai kuriuos – genijais.


Šiuo metu Lietuvoje vis labiau įsitvirtinant humanistinės psichologijos ir pedagogikos nuostatoms, pagrindinis švietimo tikslas "sietinas su siekimu laiduoti kuo visapusiškesnę žmogaus fizinių, psichinių ir dvasinių galių plėtotę, sudaryti sąlygas atsiskleisti jo individualybei, pažadinti norą tobulėti, ugdyti savo asmenybę"1.
Kūrybiškumo puoselėjimas, kūrybinių galių atskleidimas nepaprastai reikšmingas asmenybės tapsmui. Humanistinės pedagogikos atstovai teigia, kad tik per savarankišką, aktyvią kūrybinę veiklą žmogus gali atskleisti savo tikrąjį "aš", tapti laimingas ir naudingas visuomenei.
Kūrybiškumas, kaip asmenybės bruožas, pasireiškia įvairiomis žmogaus veiklos formomis. L.Jovaiša kūrybiškumą apibūdina kaip "asmenybės savybių kompleksą, įgalintį produktyviu darbu pasiekti originalių, visuomeniškai reikšmingų, kokybiškai naujų veiklos rezultatų"2.
Kūrybiški žmonės linkę į naujoves, jie naujai sprendžia problemas. Skirtingai nei konformistai, kurie elgiasi taip, kaip iš jų tikisi aplinkiniai, kūrybiški žmonės siūlo naujus mąstymo aspektus, originalias idėjas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai14
Dydis19.98 KB
Autoriuslyberta
Viso autoriaus darbų28 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kurybiskumo ugdymas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Marijampolės kolegija
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą