Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Vaikų elgesio ydos: melas, šiurkštumas, egoizmas, pavydas, tingėjimas

Vaikų elgesio ydos: melas, šiurkštumas, egoizmas, pavydas, tingėjimas

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Melas. Melo rūšis. Melo šalinimas. Šiurkštumas. Šiurkštumo šalinimas. Egoizmas. Egoizmo šalinimas. Tingėjimas. Tingėjimo šalinimas. Pavydas. Pavydo šalinimas. Išvada.

Ištrauka

"Niekas mūsų taip nevaržo, kaip mūsų ydos". (H. de Balzakas).Anot K. Miškinio dabartinės lietuvių kalbos žodyne yda apibrėžiama kaip "bloga ypatybė, kliauda, trūkumas". Tai įvairios blogio apraiškos, dorybės priešybė. Ydos būdingos tiek pavieniams žmonėms, tiek grupėms ar kolektyvams. Jos labai gajos. Greitai plinta ir įgyja patvarių asmeninių įpročių jėgą, yra pavojingos, nes demoralizuoja žmogų, stumia jį į blogį, ardo šeimą, sukelia daug skausmo ir išgyvenimų artimiesiems, sunkina darbinę veiklą, stabdo pažangą. Nugalint ydas, tarpsta teigiami charakterio bruožai. Pavyzdžiui, norint nugalėti melą, skiepijamas teisingumas.

"Melas apnuogina silpną sielą, bejėgį protą, ydingą charakterį.". (F. Bekonas).Pagal K. Miškinį melas yra sąmoningai pasakyta netiesa. Tai labiausiai paplitusi yda. Daugkartinis melas virsta įpročiu, žmogaus charakterio savybe – melagingumu. Jam artimas veidmainiškumas, klastingumas, dviveidiškumas ir kt. Melas – sunki yda, rodanti žmogaus dvasinę menkystę ir žemą savigarbą. Jis pakerta tarpusavio pasitikėjimą, skleidžia įtarumą, trukdo bendrauti, ardo draugystę. Volteras taip rašė apie melą : "Mes dėl to melą laikome didžiausia gėda, kad iš visų blogų poelgių jį lengviausia nuslėpti ir paprasčiausia atlikti". Vaikų melas – pats pirmasis susvetimėjimo požymis. Meluodamas vaikas iškreipia tiesą, tačiau ne kiekvienas jos iškreipimas yra smerktinas. Jeigu vaikas tai daro neturėdamas blogų motyvų, tokį melą reikia suprasti ir tinkamai reaguoti.


Melas gali būti vidinis ir išorinis, žodinis ir nežodinės, kombinuotas, produktyvus ir reproduktyvus, melas – simuliacija, fantastinis melas, diplomatiškas melas, herojiškas melas, pagyrūniškas melas, principinis melas, egoistinis melas, patologinis melas.
Vidinis – melas sau. Tai toks melas, kai žmonės sąmoningai ar nesąmoningai meluoja patys sau: didina arba mažina savo kaltę, stengiasi supaprastinti kokią situaciją, dėl antipatijos kaltina kitus, slepia savo neigiamus bruožus, netikusius poelgius, sąmoningai iškreipia tikrovę ir pan. Vidiniam melui tarpti leidžia ir kitos neigiamos charakterio savybės.
Išorinis – melas kitiems. Juo stengiamasi nuslėpti savo kaltę nuo kitų žmonių, norima kitus palenkti savo pusėn ir pan.
Kasdieniniame gyvenime dažniausiai susiduriame su žodinių vaikų melu. Neretas ir nežodinės: nutylėjimas, jausmų slėpimas, gestai, mimika, intonacija.
Kombinuotas yra toks melas, kai derinamas žodinis ir nežodinės melas. Jis gana įtikinamas.
Produktyvus melas – tai įvairūs perdėjimas, "pagražinimai", smulkmenų prikergimas, prasimanymai.
Reproduktyvus melas – tai ko nors menkinimas, smulkmenų ar teigiamų dalykų nuslėpimas, o neigi(amų išryškinimas.
Melas – simuliacija. Vaikai pradeda meluoti labai anksti – vos baigdami pirmuosius gyvenimo metus. Simuliacija reiškiasi įvairiai. Pavyzdžiui, be jokios priežasties vaikas rėkia tik todėl, kad ateitų mama. Arba truputi vyresnis pradeda "kosėti", dedasi sergąs, kad jo nevestų į lopšelį, su juo būtų mama, kad gautų kokį skanėstą it pan.
Fantastinis melas. Nuo dvejų iki šešerių metų – auksinis melo tarpsnis. Vaikai labai dažnai meluoja kūrybinės vaizduotės verčiami, patys neskirdami, kur yra tiesa, kur melas. Mažyliai sakosi matę didelį vilką, karalaitę, karaliaus rūmus ir kt. Fantastinis melas turi praktiškumo elementų: vaikas nori ką gauti, išvengti bausmės, atlikti uždraustą veiksmą ir kt.
Diplomatiškas melas. Tai sąmoningas tiesos nutylėjimas arba jos iškraipymas, turint tikslą palankiai nusakyti įvykius, išlaikyti paslaptį arba padėti kam: broliui, sesei, draugui.
Herojiškas melas. Vaikas meluoja, norėdamas išgelbėti draugą, klasę nuo barimo ar bausmės, ir prisiima kaltę: prisipažįsta išmušęs langą, paėmęs ką nors, organizavęs pabėgimą iš pamokų, susižeidęs pats ir pan.
Pagyrūniškas melas. Tai melas, kuriuo norima išaukštinti save, pasipuikuoti prieš kitus. Antai vaikas ginasi perplaukęs Nemuną, nugalėjęs gerokai stipresnį bičiulį ir pan.
Principinis melas. Vaikai ima laikytis principo, esą tiesą reikia sakyti tik draugams, mylimiems bei artimiems žmonėms, o svetimiems, nemylimiems žmonėms, priešininkams galima ir net reikia meluoti.
Egoistinis melas. Tai sąmoningas tiesos iškraipymas, siekiant naudos, norint išvengti bausmės, pakenkti kitam, arba melas iš pavydo. Antai, tėvų prašomas parodyti dienoraštį, aiškina, kad jį turi auklėtoja, ir pan. Šitą melo rūšį ugdo netinkamas tėvų pavyzdys arba žiaurus elgesys su vaikais.
Patologinis melas. Toks būdingas vaikui, kurio sutrikusi sąmonė neskiria tikrovės ir įsivaizduojamų reiškinių. Vaikas nesuvokia, jog iškraipo tiesą. Taip meluoja protiškai atsilikę vaikai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis15.44 KB
Autoriusvirga
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku elgesio ydos melas siurkstumas egoizmas pavydas tingejimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Marijampolės kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą