Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Dorovinio auklėjimo uždaviniai XX amžiaus 10 dešimtmečio pabaigoje

Dorovinio auklėjimo uždaviniai XX amžiaus 10 dešimtmečio pabaigoje

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Dorovės samprata. Dorovės apibūdinimas. Dorovės funkcijos. Auklėjimo samprata. Auklėjimo sąvoka. Auklėjimo esmė. Auklėjimo prasmė. Dorovinio auklėjimo esmė ir svarba. Lietuvos pedagogų mintys apie auklėjimą. Dorovinio auklėjimo uždaviniai XX amžiaus X dešimtmečio pabaigoje. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas. Dorovės samprata tokia pat sena kaip ir pats žmogus. Be doros nė viena tauta nebūtų galėjusi išlikti. Lietuviški doros, dorovės žodžiai ateina iš tautos gyvenimo, iš tautosakos, iš pirmųjų rašytinių šaltinių. "Lietuvių kalbos žodyno" antrajame tome galima rasti daug giminiškų doros ir dorovės žodžių: dora, dorovė, dorybė, doras, doramintis, dorybingas, doringas, doriškas, dorovingas, dorovinis, dorus, doruolis. Šie žodžiai giminiški žodžio derėti reikšmėms: tikti (būti gražiam), augti. Žmogaus dorėjimas yra augimas, žmogiškumo siekimas.
Taigi žmogiškumo, tuo pačiu dorovės sąvoka – tai žmonių pažiūrų bei įsitikinimų ir kartu jų praktinių santykių sritis; ją sudaro dorovinė sąmonė, motyvuotas elgesys ir doroviniai santykiai.
Nemažai autorių XX amžių, o ypač jo pabaigą vadina dvasinės negalios, dvasinio nuosmukio, dvasinio nuogumo ar stingdančių sielų laikotarpiu, o jo žmogų – sušalusios sielos žmogumi. Daugeliui žmonių būdingas liguistas požiūris į save ir į kitus. Žmonės jaučiasi nevisaverčiai, jie nesugeba prisitaikyti prie gyvenimo sąlygų, jaučiasi atstumti, išgyvena nusivylimą, nevertina savo tapatumo. XX amžius baigėsi slegiamas užmaršties naštos – sielos, proto, dorybės ir būties, neigiamai veikiančios žmogaus orumą ir laisvę.
XX amžius vadinamas ir auklėjimo krizės amžiumi. Kasdien gaunama vis daugiau pranešimų apie vaikų ir paauglių smurtą, menką savigarbą, psichologinį reiškinį, kuris vadinamas dėmesio stokos sutrikimu, narkomaniją, pastojusias paaugles ir vaikų savižudybes. O tai rodo augančios kartos dvasinį skurdumą. Žmogiškumą ir dvasingumą ištiko didelė krizė.
Po nepriklausomybės atkūrimo, auklėjimas, Lietuvos pedagogikoje, laikomas pagrindine ugdymo funkcija. Pastaruoju metu Lietuvos edukologijoje intensyvėja pastangos suteikti auklėjimui reikiamą statusą tarp kitų ugdymo funkcijų. "Išsilavinimas be išsiauklėjimo gali atsisukti prieš patį žmogų ir kultūrą, taip dažnokai atsitinka šiandieninėje mūsų civilizacijoje" – rašo K.Pukelis ( 1995, p. 39-40). Pirmiausia prisimintinos A.Maceinos (1936) mintys apie tai, kad auklėjimas turi pasiekti žmogaus gelmes, t.y. prasiskverbti ligi jo vertybinio centro, paliesti jo giliausią branduolį ir jame realizuoti doros idėją, sudvasinančią žmogaus prigimtį.
Šiame darbe siekiama pagrįsti dorovinio auklėjimo prioritetinį vaidmenį ugdant dorą žmogų, t.y. gerą žmogų.
Darbo objektas: dorovinio auklėjimo uždaviniai.
Darbo tikslas: išnagrinėti dorovinio auklėjimo uždavinius, keliamus XX amžiaus paskutiniame dešimtmetyje.
Darbo uždaviniai:
1. Sukaupti ir išanalizuoti mokslinę literatūrą dorovinio auklėjimo klausimais.
2. Atskleisti dorovės sampratą ir funkcijas, aptarti auklėjimo esmę ir prasmę.
3. Aptarti dorovinio auklėjimo esmę ir svarbą.
4. Panagrinėti dorovinio auklėjimo uždavinius.
Darbo metodai: mokslinė literatūros šaltinių analizė, sintezė (apibendrinimas). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos kursinis darbas
KategorijaPedagogika
TipasKursiniai darbai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai19 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis29.51 KB
Autoriusaida
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasMockus
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dorovinio auklejimo uzdaviniai [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 18 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Mockus
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą