Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Valia ir valingumas (2)

Valia ir valingumas (2)

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Fiziologiniai valios pagrindai. Valios veiksmo šaltiniai. Valios akto analizė. Valingas žmogus. Valios ugdymas. Tyrimas. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienas žmogus atlieka nepaprastai daug ir paprastų, ir sudėtingų veiksmų, kurie yra visiškai sąmoningi ir kuriais siekiama tam tikro tikslo. Tokie veiksmai vadinami valingais, arba aktyviais, veiksmais. Pavadinimas rodo, kad juose dalyvauja valia.
Visi valingi veiksmai, atliekami sąmoningai ir turintys tikslą, gali būti vadinami valiniais. Žmogus užsinorėjo gerti, pasiėmė stiklinę, prisipylė vandens ir išgėrė. Tai tikslingas veiksmas ir todėl valinis, nors jį atlikti buvo nesunku. Tačiau kiekvienam žmogui tenka atlikti nemaža tokių veiksmų, kur reikia nugalėti tam tikrus sunkumus, kliūtis, trukdančius pasiekti užsibrėžtą tikslą. Tokie veiksmai vadinami tikrai valiniais. Juose pasireiškia sąmoningas asmenybės aktyvumas.
Tiesiogine žodžio prasme valia įprasta vadinti psichinį procesą, kuris vyksta, žmogui dedant pastangas įveikti vidines arba išorines kliūtis , kad pasiektų užsibrėžtą tikslą.
Išorinės kliūtys, kurias įveikia žmogus, yra objektyvūs darbo sunkumai, jo sudėtingumas, visokiausi trukdymai, kitų žmonių priešinimasis, sunkios darbo sąlygos ir pan.
Vidinės kliūtys – tai subjektyvūs, asmeniški skatuliai, trukdantys atlikti tai, kas numatyta, priversti dirbti, įveikti tingėjimą, nuovargį, norą užsiimti kuo nors kitu, kas nesusiję su užduotimi. Prie vidinių kliūčių priklauso žalingi įpročiai, potraukiai, norai, nuo kurių reikia susilaikyti. Žmogus jas įveikia valios pastangomis.
Tačiau "valios" terminu žymimas ir asmenybės bruožas, sugebėjimas, nugalint sunkumus, veikti atkakliai ir tikslingai.
"Stipri valia – rašė A. Makarenka, - tai ne tik mokėjimas ko nors panorėti ir tai pasiekti, bet ir mokėjimas prisiversti ko nors atsisakyti, kai to reikia. Valia – tai ne tiesiog noras ir jo patenkinimas; tai – ir noras, ir susilaikymas, ir noras, ir atsisakymas".
Valios reikšmė žmogaus gyvenimui labai didelė. Ji būtina kasdieniniame gyvenime, ypač sunkiais momentais, kai tenka įveikti dideles kliūtis. Bet kuris žygdarbis kovoje ar darbe reikalauja stiprios žmogaus valios. Ir priešingai, silpnavaliai žmonės ne tik negali atlikti didelių žygių, bet nesusidoroja ir su kasdieninėmis gyvenimiškomis užduotimis, esti nepakankamai darbingi, jiems reikia kitų paramos, globos. Kai kurie iš jų tampa nedorų aistrų, neigiamų įpročių, kuriems nugalėti jiems neužtenka valios, aukomis (alkoholikai, narkomanai).
Valia ne tik mobilizuoja, aktyvina visų psichinių procesų veiklą, bet gali sustiprinti vidaus organų darbą, neleisti, kad būtų netekta sąmonės. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-24
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis34.36 KB
AutoriusDiana
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valia ir valingumas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą