Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Tėvas ir motina šeimoje, jų vaidmenys ir funkcijos

Tėvas ir motina šeimoje, jų vaidmenys ir funkcijos

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Šiandieninė šeima. Motinystės ir tėvystės orumas. Dviejų vienybė. Motina. Tėvas. Tėvystės/ motinystės vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje. Aplinkos įtaka. Kelrodis – tėvų vertybės. Išvados.

Ištrauka

Šeima – tai miniatiūrinė visuomenė, nuo kurios darnumo priklauso visos didelės žmonių visuomenės saugumas.
A.Adleris

Šeimoje, kaip mažutėje visuomenėje, tėvai pirmieji tampa savo vaikų auklėtojais. Jie saugo ir gina savo atžalas, perduoda šeimos bei tautos tradicijas, suformuoja vaiko sąmonėje vertybių skalę. Šilti tėvų ir vaikų tarpusavio santykiai, pasitikėjimas, pagarba visiems šeimos nariams moko vaikus mylėti kiekvieną žmogų, bendrauti ir bendradarbiauti su visais visuomenės nariais. ,,Žmonija neatsimena savęs be šeimos, visi jos mitai, padavimai, legendos ir tikėjimai vienaip ar kitaip pasakoja apie šeimą." – rašo lietuvių poetas Justinas Marcinkevičius ,, Apie šeimą". Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona sakė, kad ,,tauta yra stipri, kai gerai auklėjama, vyresnieji veda, o jaunesnieji klauso ir mokosi, kad patys būtų vyresni ir taptų vadais." Kiekvienas žmogus siekia būti laimingas vaikystėje, brandoje ir senatvėje. Visi vaikai neįsivaizduoja savo laimės be tėvų, suaugusiems laimės sąvokoje būtinai yra vaikai, senatvė laiminga su gerai išauklėtais vaikais.
Šiuolaikiniai mokslai – edukologija, psichologija, sociologija, teisė, ekonomika ir kt. – nagrinėja įvairiausius šeimos gyvenimo klausimus, kuriuose pateikiamos žinios apie šeimos pokyčius. Žmogus šeimos gyvenimui rengiasi nuo pat vaikystės. Daugelis jaunų sutuoktinių yra įsitikinę, kad jie gerai pasiruošę būti tėvais, žmonomis ir vyrais. Jų asmeninė patirtis ir pavyzdys vertingesni nei teorinės žinios. Šio darbo tikslas – panagrinėti tėvo ir motinos vaidmenis ir funkcijas šeimoje, bandyta gilintis į šiuolaikinės šeimos problemas, ieškota edukologinėje literatūroje jaunoms šeimoms vertingų. psichologinių ir pedagoginių žinių, rengiantis motinos ir tėvo statusui.

II. Šiandieninė šeima.

Dar Aristotelis rašė, kad šeima yra ankstesnė ir būtinesnė negu valstybė. Nėra stiprios šeimos – nėra stiprios valstybės. Stebina statistika, kuri teigia, kad Lietuvoje kaskart vis daugiau vaikų netenka savo šeimos, praranda biologinius tėvus. Kasmet Lietuvoje apie 300- 400 vaikų tampa našlaičiais, dar 300-4000 vaikų tėvų atimamos tėvystės teisės dėl žiauraus elgesio su vaikais, dėl visiško degradavimo, kai vaikams darosi pavojinga likti su tėvais. Kai tėvai patenka į įkalinimo įstaigas ar grįžę iš jų nenori, nesugeba ar negali gyventi su savo vaikais. 1996m. kūdikių namuose gyveno 516 vaikų, valstybinuose Globos namuose – 2755, bendrojo tipo internatuose- 648, Specialiosiose internatinėse mokyklose – 968, Savivaldybių vaikų globos namuose – 668. Šiose įstaigose vaikai gyvena gal ir pavalgę, gal ir išsimiegoję, bet tikrai ilgėdamiesi savo tėčių ir mamų. Vienas žymiausių Lietuvos pedagogų ir filosofų prof. Stasys Šalkauskis tvirtino, kad ,,ugdymas šeimoje yra ypatingas, neprilygstantis jokiai kitai institucijai, nes jame jaučiamos vyriškumo ir moteriškumo įtakos poveikis, harmoningas ir visuminis, būna pagrindu visiems kitiems ugdymo laipsniams."
Pastaraisiais metais atsirado dar viena priežastis, dėl kurios dažnas vaikas pasijunta ,,paliktas". Tai jaunų vyrų, moterų, šeimų išvykimas į užsienį. Tikslui - užsidirbti, prasigyventi, išsiveržti iš skurdo – aukojama pilna šeima, gebanti kiekvieną dieną rūpintis vaiku.
Lietuvoje ima ryškėti naujas, mūsų tradicijoms ir mentalitetui nebūdingas reiškinys - tėvai nesutapatina savo prasmingo gyvenimo su vaikų laime. Tyrimai rodo, kad daugiavaikė šeima- tai kliūtis pasiturinčiam gyvenimui, Kadangi dažnas laimingą gyvenimą sutapatina su pasiturinčiu gyvenimu, tai daugiau kaip 2 vaikus turėti - ,, neapsimoka". Dažna šeima apsiriboja vienu vaiku. Tiriant šeimos išlaidas, pastebėta, kad šeimos, net turinčios vaikų, švietimui skiria tokią pat arba net mažesnę išlaidų dalį kaip alkoholiui ir tabakui.
Atsirado ir visai naujas mūsų kultūrai reiškinys – neregistruotos santuokos, kuriose tėtis ir mama nėra sutuoktiniai - vyras ir žmona. Moterys apsisprendžia vienos augintis vaiką, net neplanuodamos santuokos. Nauja yra tai, kad šie reiškiniai tarsi įgyja viešosios nuomonės pritarimą. Prarandamos giliausios lietuvių tautos tradicijos. Galima teigti, kad kinta moralinės dorovinės nuostatos. Šiandien tėvams nebeužtenka vien savo šeimoje gautų įgūdžių, kaip auginti ir auklėti vaikus. Aplinkinis pasaulis keičiasi ir keičiasi greitai, todėl jauni žmonės įpareigojami ,, turėti tam tikrą išmanymą, pedagoginę kultūrą – dvasinių vertybių ir pedagoginių žinių bei įgūdžių visumą."
( K. Miškinis) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis18.96 KB
Autoriuspaulina
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tevas ir motina seimoje ju vaidmenys ir funkcijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Marijampolės kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą