Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Raidos psichologijos tyrimo metodai ir asmenybės raida

Raidos psichologijos tyrimo metodai ir asmenybės raida

  
 
 
12345678
Aprašymas

Raidos psichologijos tyrimo metodai. Tyrimo eiga. Longitiudinis (t.y. ilgalaikis) tyrimas. Skersinio pjūvio metodas. Pagrindiniai vaiko psichologijos tyrimo metodai. Stebėjimas. Eksperimentas. Interviu. Pokalbio (apklausos) metodas. Testų metodas. Dienoraščio metodu. Sociometrinis metodas. Asmenybės raida. Asmenybė. Eriksono raidos krizės. Raidos etapai.

Ištrauka

Psichologija – mokslas, tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Psichologija turi kelias šakas:
Bendroji psichologija tiria bendriausias suaugusio sveiko žmogaus psichikos apraiškas ir jų dėsningumus, apibendrina kitų psichologijos šakų duomenis, analizuoja tyrimo metodus, teorinius principus, psichologijos sąvokas.
Amžiaus tarpsnių psichologija tiria psichinių procesų ir asmenybės ontogenezę; skirstoma į vaiko, paauglio, jaunuolio, subrendusio žmogaus psichologiją ir gerontop psichologiją.
Psichofiziologija tiria psichinių procesų fiziologinius koreliatus.
Neuro psichologija tiria psichinių funkcijų mechanizmus ir lokalizaciją smegenyse.
Medicininė psichologija tiria medicinos personalo ir ligonio santykius, psichologinių veiksnių įtaką ligai.
Patopsichologija tiria psichinės veiklos, psichinio vystymosi sutrikimus.
Socialinė psichologija tiria žmonių grupėms būdingus psichinius reiškinius.
Pedagoginė psichologija tiria mokymo, auklėjimo psichologinius dėsningumus.
Gausėja taikomosios psichologijos šakų: sporto psichologija, propagandos psichologija, teisės psichologija, kūrybos psichologija, mokslo psichologija ir pan.
Psichologijos istorija. [8]
Plačiau panagrinėsiu raidos psichologiją arba amžiaus tarpsnių psichologiją. Taigi, kas yra raidos psichologija? Raidos psichologija yra psichologijos šaka, tirianti, kaip žmonės ilgainiui keičiasi. Ji pagrįsta moksliniu žmogaus mąstymo, kalbos, emocijų, bendravimo ypatybių, fizinės žmogaus raidos tyrimu, rūpinimusi praktiniais jo poreikiais.


Kiekvieno mokslo pagrindą sudaro faktų tyrinėjimas. Būdai, kuriais atrandami, aiškinami faktai, vadinasi mokslo metodai. Kiekvieno mokslo metodus lemia mokslo dalykas – tai, ką jis nagrinėja. Vaiko psichologijos metodai –tai vaiko vystymąsi apibūdinančių faktų aiškinimosi būdai [3].
Psichologai ne visada yra vienos nuomonės, į ką ypač reikia atkreipti dėmesį tiriant žmogaus raidą, tačiau jie visi pripažįsta mokslinių motodų svarbą, nors kartais šiuos metodus naudoja ir interpretuoja skirtingai. Kokie konkretūs tyrimo metodai bus parinkiti, paprastai priklauso nuo teorinių tyrėjo pažiūrų. Visi metodai, taikomi raidai tirti, turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių. Metodo veiksmingumas ir validumas (t.y., ar jį naudojant gaunama reikšmingų rezultatų) priklauso nuo to, kaip tas metodas naudojamas.
Prieš tyrimą susipažįatama su kitų autorių tos srties darbais, renkami pradiniai duomenys, keliama darbinė hipotezė ir numatoma tyrimo eiga. Tai:
1. Atidus stebėjimas. Žiūrima, analizuojama, tariamasi su kitais tyrėjais, skaitoma apie kitų mokslininkų atliktu tyrimus, formuluojamas klausimas.
2. Hipotezės formulavimas. Mėginama atsakyti į klausimą, kuriame sava teorija ar spėjimas, po to formuluojama hipotezė, kuri vėliau tikrinama.
3. Hipotezės tikrinimas. Panaudojami tam tikri metodai, pavyzdžiui, laboratorinis eksperimentas arba natūralus stebėjimas, kuriais hipotezė patvirtinama arba atmetama.
4. Išvadų formulavimas. Išvados grindžiamos atlikto tyrimo rezultatais.
5. Duomenų panaudojimas. Detaliai aprašomas panaudotas tyrimo metodas ir gauti duomenys, kad kiti mokslininkai galėtų įvertinti gautas išvadas arba pakartoti eksperimentą ir palyginti rezultatus. Gauti tyrimo duomenys gali būti naudojami praktiškai: pavyzdžiui mokymui pertvarkyti, socialiai priimtinam vaiko elgesiui modeliuoti, konsultuoti ir kt [7].
Vaiko psichologija, kaip buvo minėta, nagrinėja vaikų psichinį vystymąsi. Vystymosi faktų galima gauti tik lyginant įvairaus amžiaus vaikų ypatumus. Lyginti galima dviem būdais:
1. Raidos psichologai tiria ne tik kaip žmogus elgiasi tam tikromis situacijomis, bet ir kaip jo elgesys ilgainiui keičiasi. Tai padeda atskleisti longitidinis (t.y. ilgalaikis) tyrimas, kai tie patys asmenys tiriami ilgai (mėnesiais, metais). Toks tyrimo būdas, leidžia sužinoti, kaip žmonės sprendžia dėl ankstyvoje vaikystėje patirtų įvykių kilusias psichologines problemas. Taigi ilgai tyrinėjant tuos pačius vaikus pastebimi atsirandantys pokyčiai: kokios žmogaus ypatybės (intelektas, agresyvumas, priklausomybė nuo kitų ir kt.) nekinta visą gyvenimą, o kokios keičiasi. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis15.17 KB
AutoriusDaiva
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Raidos psichologijos tyrimo metodai ir asmenybes raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą