Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Tėvų auklėjimo stilius ir jo poveikis vaikams (2)

Tėvų auklėjimo stilius ir jo poveikis vaikams (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Auklėjimo stiliaus sąvoka. Pagrindiniai auklėjimo stiliai. Auklėjimo stiliaus identifikavimo sąlygos. Jausmų ir emocijų vaidmuo auklėjimo stiliuose. Interakcinis auklėjimo stilių aspektas. Išvados.

Ištrauka

Mano darbo tema yra "Tėvų auklėjimo stilius ir jo poveikis vaikams". Šis darbas man taip pat yra naudingas, nes auklėjimas padeda suprasti žmogaus savitumą ir esmę, šio proceso metu atsiskleidžia požiūris į žmogų apskritai. Kiekvienoje kultūroje žmogus mokomas ir auklėjamas, o drauge jis pats yra tos kultūros kūrėjas. Mokyklos psichologas savo praktiniame darbe dažniausiai analizuoja moksleivių bėgimo iš pamokų, socialinių sunkumų, mokymosi negalių ir laimėjimų, vaikų adaptacijos, neurotinių sutrikimų, jaunuolių identifikacijos ir kitus klausimus. Todėl neretai mokytojui būna aišku, jog už minimų psichologinio pobūdžio situacijų slypi tam tikras anksčiau vyravęs auklėjimo stilius ar strategija. Vaikas nuolat yra veikiamas auklėtojo, tai yra pirmiausia tėvų ar mokytojų. Toks poveikis lemia jaunuolio savo gyvenimo stiliaus paieškas, tam tikrų psichologinių alternatyvų pasirinkimą. Paprastai psichologas konsultantas pastebi ryšį tarp auklėjimo ir individualaus gyvenimo stiliaus ir juo pasinaudoja. Nustatyti auklėjimo stiliaus vaidmenį ir specifiką svarbu ne tik diagnostiniame, bet ir korekciniame (pavyzdžiui, konsultacinio pokalbio) pedagoginio konsultavimo etape. Pedagogikoje iškeliamas auklėtojo elgesio įvairiapusiškumas, visybiškumas ir specifiškumas. Auklėjimo stilius yra tipinės ir įvairiasluoksnės auklėjamosios tikrovės išraiškos forma. Taigi savame darbe rašysiu apie tėvų auklėjimo stilius ir jų poveikį vaikams.


Kiekvienai šeimai būdingas savas auklėjimo stilius. Vietoj šio termino pedagoginėje ir psichologinėje literatūroje dažnai vartojami žodžiai auklėjimo "sistema" arba "metodai", nors, pavyzdžiui, daugelyje šeimų praktikuojamas vaikų auklėjimas nekuria jokios sistemos. Geriau būtų vartoti žodžius "auklėjimo stilius" (Valstybinis psichikos sveikatos centras, 1999)
Kiekvienos šeimos auklėjimo stilius yra jos taikomo vaikui poveikio metodų ir būdų pasekmė. Mažoje šeimoje tą stilių lemia visų pirma tėvai, nes jie yra pirmieji vaiko auklėtojai. Auklėdami vaiką, tėvai dažniausiai stengiasi jį pažinti ir paveikti taip, kaip tai darydavo jų tėvai. Jie daugeliu atvejų remiasi sukaupta asmenine patirtimi arba įgytomis pedagoginėmis ir psichologinėmis žiniomis, arba kalbantis su kitais tėvais ir pan.
Vaikų auklėjimo stilius gali sutapti, jeigu abu tėvai savo šeimose buvo auklėjami panašiai. Jis gali ir nesutapti, jei pastarieji patyrė kitokį auklėjimą ir vadovavimo šeimai būdą (Valstybinis psichikos sveikatos centras, 1999)
R. Weinert auklėjimo stilių apibūdino kaip pagrindine auklėjamojo elgesio formą (pavyzdžiui, autoritarinis arba tolerantiškas auklėjimo stilius). Psichologijoje toks požiūris primena K. Lewin išskirtą vadovavimo stilių apibūdinimą, kai šalia autoritarinio nurodomi ir kiti stiliai: demokratinis bei liberalus. Pedagoginėje psichologijoje neretai panašiu principu naudojamasi apibūdinant auklėjimo formas. Minimos "autonomiškumo-kontrolės" arba "leistinumo-apribojimo" opozicijos (Bajoriūnas Z., 1997)
Auklėjimo (kaip ir vadovavimo stiliai nusakomi specifine auklėtojo ir auklėtinio interakcijos forma, kuri reiškiasi šiais kriterijais:
- apsisprendimo struktūra;
- planavimo horizontu;
- užduočių pateikimu ir padalijimu;
- pastiprinimo technika.
Šios auklėjimo koncepcijos šalininkai, be to, siūlo išskirti pagrindinių požymių kompleksą, kurį būtų galima užfiksuoti natūraliomis sąlygomis (pavyzdžiui, prisilietimą, vizualinio kontakto dažnumą ir kt.) (Kembel E., 1992)
Nemaža dalis šiuolaikinės pedagogikos atstovų remiasi teoriniais elgesio psichologijos principais, pabrėžia tėvų vadovavimą ir jų elgesio būdus, kurie yra labiau ar mažiau priimtini ir moko vaikus tam tikru būdu elgtis. Auklėjimo stilius įvairiose kultūrose gali reikštis sankcijomis:
- apdovanojimu už norimą elgesį;
- netinkamo elgesio ignoravimu;
- tinkamo elgesio modeliavimu;
- baudimu už netinkamą elgesį (Valstybinis psichikos sveikatos centras, 1999)
Per tam tikrą auklėjimo stilių išmokstama kultūros vertybių ir normų. Kultūrinėje antropologijoje enkultūracijos terminu pažymimas kultūros išmokimo procesas, kultūrinio produktyvumo ir kūrybingumo aktyvinimas, kuris yra būtinas naujoms kultūrinėms struk-tūroms sukurti.
Auklėjimo stiliai gali būti apibūdinami kaip reliatyviai integruotos, bendros ir išreikštos auklėjamojo elgesio galimybės, nusakomos tipiniais auklėjamosios praktikos kompleksais. Šis pakankamai platus požiūris į auklėjimo stilių pateikiamas ir pedagoginės psichologijos terminų žodyne. Anot jo, tai yra " auklėjamųjų priemonių sistema. Auklėjimo stilius lemia auklėtinio veiksmų erdvę ir laisvės laipsnį priimant sprendimus ir formuojant požiūrius" (Kembel E., 1992)
Nors dauguma auklėjimo stiliaus apibūdinimų iškelia auklėtojo elgesį, tačiau kiti tyrėjai nurodo emocinių santykių ir išgyvenimų svarbą šiame procese. Auklėjimo stilius yra struktūrinis visų auklėtojo elgesio ir išgyvenimo būdų kompleksas tiesiogiai ar netiesiogiai, sąmoningai ar nesąmoningai, tikslingai ar netikslingai, tarpiškai ar netarpiškai veikiantis auklėtinius - vaikus ir jaunuolius (Bajoriūnas Z., 1997) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis16.87 KB
Autoriusalgirduxx
Viso autoriaus darbų21 darbas
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasSeliokienė
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tevu auklejimo stilius ir jo poveikis vaikams (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Marijampolės kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Seliokienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą