Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Gimtosios kalbos svarba ir ugdymo galimybės vaikystėje

Gimtosios kalbos svarba ir ugdymo galimybės vaikystėje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Gimtosios kalbos svarba. Vaiko ugdymo galimybės vaikystėje. Išvados.

Ištrauka

Kalba - neįkainojama žmogaus vertybė. Tėvynė prasideda nuo gimtojo kiemo, gimtoji kalba yra ta, kurią gauname iš Motinos... Mokykis, jei nori, dieną naktį – jokia kalba netaps tokia kaip gimtoji tarmė, – tokia sava, kad jos nė negirdi klausydamasis, o girdi tik pačias, rodos, mintis. ( Teresė Blaževičienė ).
Kiekviena valstybė turi savo gimtąją kalbą, tik gaila, kad mes lietuviai nemokame jos saugoti ir gerbti. Įstojus i Europos sąjunga baigiame visiškai išnaikinti savo gimtąją kalbą. Mes privalome suvokti jos svarbą ir stengtis ją išsaugoti jei nenorime jos prarasti.. Pirmasis įnašas į gimtosios kalbos išsaugojimą, tai būtų mūsų vaikai. Reikia stengtis suteikti jiems kuo daugiau galimybių ugdyti gimtąją kalba, ją puoselėti, gerbti. Šiais laikais, kai atrasta tiek daug, yra begale būdų tai padaryti. Įvairūs darželiai, mokyklos ugdo vaikus kalbos.
Darbo objektas – gimtosios kalbos svarba ir ugdymo galimybės vaikystėje.
Darbo tikslas – išsiaiškinti gimtosios kalbos svarbą ir pateikti ugdymo galimybes vaikystėje.
Darbo uždaviniai – išsiaiškinti gimtosios kalbos svarbą, bei kokios yra ugdymo galimybės vaikystėje.

Kalba – labai svarbi tautos kultūros dalis, atskleidžianti savitą pasaulio vaizdą, kalbėtojų būdą ir krašto istoriją. Tai komunikacijos akto dalyvio kūrinys, perteikiamas sakytine arba kuria kita tarpine forma (žodinis pranešimas, tekstas, fonograma ir t. t.). Kalba - tai ne tik bendravimo įrankis, bet ir minties formavimo bei aiškinimo įrankis. Kiekviena tauta, kurdama savo kultūrą, vartoja ir tos kultūros raiškos priemonę- nacionalinę kalbą. Kalba neegzistuoja atskirai nuo kultūros. Būdama komunikacijos, mąstymo ir tautos kultūros raiškos priemonė, kalba kartu yra ir tautos kultūros raidos padaras, turintis savitų ypatybių, daugelio kalbininkų vadinamų " kalbos dvasia ". Lietuviškas žodis, kurioje pasaulio vietoje beskambėtų, turi begalę atmainų, kurių kiekviena labai įdomi ir vertinga. Tik gaila, kad šiais laikais ji nėra vertinama ir tausojama. Dabar Lietuvos didmiesčiuose reklamos būna užsienio kalbomis, kai kas su pasididžiavimu graibstosi užsienietiškų žodžių. To nereikalauja Vakarai, kaip, kad darė okupacijos metais rusintojai. Mes patys taip darome savo noru ir iniciatyva. Sovietmečiu atsilaikėme prieš brukamą rusų kalbą, gynėme lietuviškumą, savo papročius. Šiandien patys atsisakome lietuvių kalbos, patriotizmo. Ir taip darome dėl geresnio, turtingesnio gyvenimo. Tėvynės meilė, gimtoji kalba išmainoma į sotų pilvą. Skaudu. Sovietmečiu mes buvome pranašesni už okupantus, todėl prie jų nelindome (kam buvo gerai – lindo, parsidavė). Šiandien mes vargingiau gyvename už vakariečius, todėl esame jiems nuolankūs, vis pataikaujame. Jei nenorime, kad išnyktų gimtoji kalba privalome stengtis ją kuo daugiau vartoti, tobulinti, įvertinti jos privalumus, jausti jai pagarbą. Dar katik pradedančiam kalbėti vaikui turime diegti gimtosios kalbos svarbą, kad jis nuo mažų dienų imtų ją gerbti bei tausoti. Kalboje reiškiasi ir asmeninis individualumas. Kiekvieno mūsų kalba – netik išmokti žodžiai, tai ir mūsų asmenybė, mūsų stilius, jumoras, mūsų tėvų ir senelių vartoti kalbiniai kodai, patarlės, priežodžiai. Kiekvieno mūsų kalbos išskirtinumas – mūsų asmenybės dalis, kurio atsisakius prarandame didelę dalį savęs. Juk kiekvienas ištartas žodis turi savo gyvenimiškąją patirtį, siejamą su išgyvenimais, jausmais, prisiminimais. Lietuvių kalba yra begalo graži turinti savo " šarmo " , sena kalba su savo istorija todėl būtų gaila jei einant laikui ji išnyktų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis11.8 KB
AutoriusMilda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasM.Paldauskaitė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gimtosios kalbos svarba ir ugdymo galimybes vaikysteje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • M.Paldauskaitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą