Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Mokytojo vaidmuo (2)

Mokytojo vaidmuo (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Ką reiškia pats žodis mokytojas? Mokytojas – mokinių rengimo gyvenimui, jų integravimo į visuomenę subjektas. Ugdytojai. Ugdytojų ir ugdytinių bendravimas. Mokytojo vaidmuo.

Ištrauka

Svarbiausi ugdytojai yra tėvai ir profesionalūs pedagogai. Šiaip mes visi esame ugdytojai, mes visi – ugdytiniai. Tuo pačiu metu mus keičia aplinka, o mes aplinką. Iš jos dar išskirtini kompetentingi, bet specialiai neparengti ugdymo veikėjai: globėjai, lektoriai, žurnalistai, bibliotekininkai.
Seniausias institucinio ugdymo veikėjas – mokytojas. Jau antikinėje Graikijoje išsiskyrė didaskalai – pirmiausia privačių, o paskui valstybinių mokyklų mokytojai. Iki šių dienų jie vienodai vykdo auklėjamąsias ir lavinamąsias funkcijas. Šių dienų mokytojai – bendrojo lavinimo mokyklos ugdymo veikėjai. Jie dėsto bendrojo lavinimo dalykus ir tuo pačiu būna auklėtojais.
Modernioji pedocentrinė pedagogika pervertina vaiko vaidmenį ugdymo vyksme, tarsi jis pats išsiauklėtų, piktinasi kito žmogaus įtaka asmenybės raidai, menkina ugdytojo reikšmę, kai kurie teigia, kad apskritai nereikalingi pedagogai specialistai. Jie pasisako už tai, kad reikia panaikinti mokyklas, nes televizija, kompiuteriai šiuo metu galintys visko išmokyti ir visus išauklėti. Manoma, kad ateityje televizija ir kompiuteriai pakeis mokyklas ir auklėtojus. Iš tikrųjų yra kitaip: jokios techninės priemonės nepakeis žmonių ugdomosios veiklos. Žmogų išugdo tik žmogus. Reikia ir ugdytojų specialistų, nes tėvai nepajėgūs savo vaikų parengti šiuolaikiniam sudėtingam darbui. Todėl būtini specialūs ugdymo veikėjai, kurie padėtų tėvams ir bendruomenei. Be to, ugdytojo vaidmuo yra toks didelis, kad be jo negalima įsivaizduoti brandžios asmenybės tapsmo.
Ugdytojams paprastai keliama daug įvairių reikalavimų. Nevisada aišku, kuo jie grindžiami. Dažniausiai pasitenkinama surašymu tokių asmenybės bruožų, kurie tradiciškai labai pageidaujami, kad jais pasižymėtų ugdytojas. Yra pateikiami reikalavimai ugdymo veikėjams grindžiami pedagoginiu pašaukimu. Tiesa, ir jame priskaičiuojama daug įvairių bruožų. Iš jų atrinkti keli, be kurių negali būti pašaukimo. Pedagoginis pašaukimas – motyvacinių, potencialinių ir charakterologinių asmenybės bruožų derinys, įgalinantis rinktis ugdymo darbą, jausti pasitenkinimą savo darbo rezultatais ir gyvenimo prasme. Todėl pedagoginį darbą dirbti be pašaukimo yra neetiška savo ir kitų atžvilgiu.
Pats mokytojo vardas dar neužtikrina autoriteto. Jį reikia įgyti, bendraujant su kolegomis ir mokiniais. Pirmoji autoriteto įgijimo sąlyga – moralinė atsakomybė už patikėtą darbą, už auklėtinių mokslinę, dorovinę, dvasinę kultūrą. Su šia sąlyga glaudžiai siejasi savo profesijos meilė, nes ji įgalina pedagogą būti doroviškai stipriu, vykdyti pedagogo profesijos pareigas, begaliniai rūpintis savo darbo objekto tobulėjimu – mokinių veiklos ir elgesio sėkme. Kartu jis turi sugebėti mokyti mokytis, įtraukti visus mokinius į aktyvų rengimąsi gyvenimui, mokyklinių užduočių atlikimą. Pedagoginė kultūra įgyjama praktika.
Pedagoginė kultūra yra vienas svarbiausių pedagogo autoriteto veiksnių. Ji pasiekiama nuolat tobulinant pedagoginės veiklos mokėjimus. Pedagoginės kultūros požymiai yra šie: dvasingumas; pilietinis ir tautinis supratimas; mokėjimas sudominti vaikus;sudėtingus dalykus daryti paprastais, sunkius – lengvais, greitai ir tiksliai įžvelgti vaiko vidinius išgyvenimus ir humaniškai į juos reaguoti; viską daryti aukščiausiu lygiu; valdyti save: savo kalbą, kalbos toną, judesius, žvilgsnį, šypseną, žodžius. Šių kultūros bruožų įgijimo tempas ir lygis priklauso nuo pedagoginių sugebėjimų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis16.89 KB
AutoriusAistė
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mokytojo vaidmuo (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą