Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Auklėjimas šeimai ir šeimoje

Auklėjimas šeimai ir šeimoje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Auklėjimo šeimoje esmės supratimas. Vaikų auklėjimo šeimoje tikslas ir uždaviniai. Šeiminio auklėjimo veiklai turinys. Šeiminio auklėjimo veiklai metodai ir formos. Išvados.

Ištrauka

Dauguma vaikų savo gyvenimo rytą sutinka gimtojoje šeimoje. Ji suteikia ir puoselėja žmogaus gyvybės dovaną, kurią kūdikystės, vaikystės ir vėlesniais gyvenimo tarpsniais vaikas kultūriškai įvaldo ir doroviškai įasmenina. Šeima suteikia vaikui pavardę, vardą ir tautybę. Tokiu būdu nuo pat pirmųjų dienų vaikas "įtvirtinamas" į savąją šeimą ir etninę kultūrą. Svarbiausioji ir nepamainoma vaiko dorovinės brandos vieta ir aplinka – tai konkreti šeima ir jos gyvensenos įvairiapusis turinys. Ž.Ž. Ruso pažymi: "Žmogaus auklėjimas prasideda vos gimus: jis dar nekalba, dar neklauso, o jau mokosi. Patirtis ankstesnė už mokymąsi".(1)
Šeima – mūsų visuomenės rūpestis ir viltis. Tai viena intymiausių, pastoviausių, patikimiausių ir veiksmingiausių vaikų ugdymo, tautos identiteto kūrimo ir išsaugojimo, dorovės ir dvasingumo bei kultūros ugdymo grandžių. Ji yra tautos stabilumo, tęstinumo garantas, svarbi taikos ir ramybės kūrėja.(2)
Šeima – ypatingas socialinis darinys, kurio nariai susieti meile, kraujo giminyste, bendru gyvenimu ir likimu. Ji sukuria savitą pasaulį, veikiantį kiekvieno asmens brandą. Vieno nario džiaugsmas – visų džiaugsmas, vieno nario skausmas paliečia visus.
Šeima kaip auklėjimo veiksnys, įtakoja savo visuma: jos ekonomine būkle, tarpusavio santykiais, kultūra, profesija, ryšiais su kaimynais ir kt. Šie santykiai sukuria šeimoje palankią ar nepalankią atmosferą ne vien vaikui, bet ir suaugusiųjų auklėjimui. Palanki atmosfera palaiko atsipalaidavimą, teigiamų emocijų būseną, įgalinančią lengvai perimti vertingą asmenybei informaciją, o nepalanki sukelia įtampą, didelį vidinį slėgį, trukdantį adekvačiai mąstyti ir veikti.
Šeimos išorinė ir jos narių vidinė kultūra spinduliuoja į aplinką, ugdančią sielos inteligenciją. Turtingo proto, taurių jausmų, saikių valios sprendimų mokomasi ilgą laiką, nuo vaikystės šeimoje.(3)

Auklėjimu sudvasinamas šeimos gyvenimas. Auklėjimą šeimoje reikėtų suprasti kaip asmenybės ugdymą, jos prigimties plėtojimą, dorinimą. Pasak A.Maceinos, visas dorinis žmogaus gyvenimas kaip tik ir kristalizuojasi asmenybėje. Jeigu dorinį žmogaus veikimą laikysime asmenybės tapsmu individe, tai auklėjimas bus pagalba šitam tapsmui, bus asmenybės kūrimas, žmogaus dorinimas. Auklėjimu atskleidžiama asmens prigimtis, jo individualybė.
Dora yra auklėjimo tikslas ir todėl nuo josios priklauso auklėjimo pobūdis. Tėvai, auklėdami savo vaiką, tobulina jo prigimtį. Jie nori, kad jis užaugtų doru žmogumi, nes dora yra žmogaus idealas.
Auklėjimas stiprina žmogų, vienija jo būtybę, atstato jame aukštesnių ir žemesnių galių harmoniją. Auklėti žmogų reiškia ne įdiegti jam tokių ar kitokių dorybių, bet daryti geros įtakos jos asmens centrui.
Atkreiptinas tėvų dėmesys į tai, koks vaikas yra išlavintas, o koks išauklėtas. A.Maceina rašo:"Išauklėtas žmogus pažįsta, nori ir kuria kitaip, negu tik išlavintas. Net jo kūnas yra kitaip nusiteikęs, negu to, kuris perėjo visas gimnastikos sistemas, bet kuris pamiršo savo asmenį".
Išauklėtas protas tuo skiriasi nuo išlavinto proto, kad šis pastarasis taisyklingas protas, o pirmasis yra teisingas protas. Išauklėtas protas yra ne tas, kuris moka logiškai – silogistiškai mąstyti, bet tas, kuris trokšta tiesos.
Išauklėto valia taip pat skiriasi nuo išlavintos valios tuo, kad ji yra ne tik pastovi savo nusistatymuose, bet sykiu ji šiais nusistatymais siekia gėrio. Išauklėta valia yra gera valia.
Tas pat reikia pasakyti ir apie kūrybinio gabumo išauklėjimą. Kūrybinis gabumas taip pat gali būti tiksliai bei saikingai veikiąs ir gali būti vedamas ir tvarkomas grožio idealo.
Auklėti vaiką šeimoje – tai tobulinti jo prigimtį, dorinti asmenybę, bendradarbiauti ir bendrauti su juo konstruktyviai, remiantis vertybėmis, tikslingai ugdymo požiūriu organizuoti savo ir vaikų – visos šeimos gyvenimą ir elgesį. (2) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis12.84 KB
Autoriusjurga
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Auklejimas seimai ir seimoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą