Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Pilietiškumo ugdymas užklasinėje ir užmokyklinėje veikloje

Pilietiškumo ugdymas užklasinėje ir užmokyklinėje veikloje

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Pilietinis ugdymas. Pilietinio ugdymo tikslai ir uždaviniai. Pilietiškumo ugdymas užklasinėje ir užmokyklinėje veikloje. Valstybinė jaunimo reikalų taryba. Europos tarybos veiksmai skatinant jaunimo pilietiškumą. Projektinis pilietinis ugdymas. Pilietiškumo mokymas bendradarbiaujant. Išvados.

Ištrauka

Pilietinis auklėjimas - tai šiuo metu viena iš aktualiausių temų, diskutuojant apie dabartinę švietimo reformą, analizuojant jos teigiamas puses ir trūkumus. Istorinė turtinga Lietuvos pedagogų patirtis pilietiniame auklėjime turėtų pasitarnauti ir šiandien. Gal todėl darbo tikslai neapsiriboja vien žiniomis, tačiau turi tikslą suprasti, analizuoti, pritaikyti šiai dienai ir įvertinti situaciją.
Mūsų mylimas kraštas Lietuva istorijos bėgyje ilgą laiką buvo karų ir grobikiškų žygių iš Rytų ir Vakarų kryžkelė. Vokiečiai kryžeiviai, lenkų didikai, rusai šovinistai, siekdami užvaldyti mūsų gražų kraštą, naikino šio krašto gyventojus, bandė ištrinti iš vartosenos lietuvių kalbą ir taip kraštą suvokietinti, surusinti ar sulenkinti. Didžiausia kliūtimi jiems buvo Lietuvos šviesuomenė - apsiskaitę ir išsilavinę mūsų krašto žmonės. Jie iš esmės ir sutrukdė įvairių okupantų užmačioms atimti pilietiškumą ir pavergti mūsų kraštą, primetant savo kultūrą, vertybių sistemas. Gal todėl mes turime turtingą literatūrą, skirtą mūsų tautos išlikimo problemoms, reiškiančią didžiulį susirūpinimą dėl jos ateities.
Akivaizdu, jog be veiklos asmenybės raida beveik neįmanoma. Šiandien mokykla ir mokytojas yra nuolat besikeičiančioje visuomenėje. Tai ta terpė, kuri kelia labai aukštus reikalavimus visiems jos nariams. Iš mokinių reikalaujama perimti sparčiai gausėjančią sudėtingą informaciją. Mokykla privalo rengti jaunąją kartą gyvenimui ir darbui nuolat kintančioje visuomenėje. Norint ugdyti pilietiškumą reikia sugebėti įtraukti vaikus į tam tikrą pilietišką veiklą ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų.
Svarbu akcentuoti, kad pilietiškumą suteikia valstybė, o ne mokykla.
Pilietiškumo ugdymas turi prasidėti šeimoje, kur vaikas išmoksta gimtąją kalbą, susipažįsta su aplinka, tradicijomis, etnine kultūra, su tautos ir universaliomis vertybėmis. Žymus pedagogas A.Maceina rašė: "Šeimos gyvenimas yra suglaustas tautos gyvenimas, tautos gyvenimas yra išplėstas šeimos gyvenimas". Toliau tautinę savimonę ugdyti turi mokykla. Kuo pilietinis auklėjimas šeimoje yra menkesnis, tuo mokyklai jis darosi sunkesnis ir kartu reikalingesnis. Vėliau kitos institucijos, pavyzdžiui, kariuomenė, ugdo jaunuolį, remdamasi jau sukurtais pagrindais.


Pilietinis ugdymas – socialinis reiškinys. Šio ugdymo mokslo raida pakankamai sudėtinga ir įvairialypė, nestokojusi ir nestokojanti tyrinėtojų dėmesio. Ugdymas – tai asmenybę kuriantis žmonių bendravimas sąveikaujant su aplinka bei žmonijos kultūros vertybėmis.
Pilietinio ugdymo esmę daugelis tyrinėtojų aiškina skirtingai, kadangi laikomasi skirtingų filosofinių, psichologinių, sociokultūrinių koncepcijų. Vieni akcentuoja ugdytojo veiklą, vienkryptį veikimą į ugdytinį, kiti – dvikryptį veikimą. Todėl ugdymas nagrinėjamas įvairiais aspektais – kaip sąveika, kaip bendravimas, kaip santykiavimas, kaip veikla, kaip valdymas ir pan. Visi požiūriai į ugdymą, nors ir skirtingi, tačiau iš esmės yra teisingi, nes atspindi ugdymo tikrovę.
Įvairios filosofijos ieško ugdymo reikšmės jo prasmėje. Galima išskirti šiuos bendruosius ugdymo klausimus: ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai9
Dydis20.87 KB
Autoriusxxxxx
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pilietiskumo ugdymas uzklasineje ir uzmokyklineje veikloje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą