Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Vaiko auklėjimas šeimoje

Vaiko auklėjimas šeimoje

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Kūdikis šeimoje: tradicijos ir papročiai. Vaiko auklėjimas šeimoje, jos įtaka. Auklėjimo šeimoje klaidos. Auklėjimas ir emocinio kontakto būtinybė. Auklėjimas ir gyvenimo prasmės poreikis. Auklėjimas ir pasiekimų poreikis. Auklėjimas, kaip tam tikros sistemos realizacija. Auklėjimas, kaip tam tikrų savybių formavimas. Bendravimas ir bendradarbiavimas šeimoje. Gabus vaikas šeimoje. Gabumų sferos. Santykiai šeimoje. Vaikų veiklos kryptys. Skatinimai ir bausmės. Išvados. PowerPoint pristatymas.

Ištrauka

Tradiciškai pagrindinė institucija žmogaus auklėjime, pradedant nuo gimimo ir baigiant subrendusia asmenybe, buvo ir bus šeima. Būtent šeimoje žengiami pirmieji žingsniai auklėjant ateities žmogų, ugdant jame apibrėžtas vertybes, idėjas ir požiūrius. Savo pirmąsias gyvenimo pamokas žmogus gauna šeimoje. Būtent šeimoje susiklosčiusi aplinka pradeda formuoti ir jo būsimą charakterį. Jau pagal vyraujančias šeimos struktūras, pagal vaidmenų pasiskirstymą ir atmosferą, vyraujančią šeimoje, galima spręsti apie visuomenę ir netgi valstybę. Šeima – tai tas stebuklingas veidrodis, kuriame kaip pasakoje atsispindi visos asmeninio ir visuomeninio jos narių gyvenimo peripetijos, tautos ir šalies kultūros bei moralės išsivystymo lygiai.
Tai, ką vaikas įgauna šeimoje vaikystės metais, jis išsaugo visą savo gyvenimą. Šeimos, kaip auklėjimo institucijos, svarba yra ta, kad joje vaikas praleidžia didžiausią savo gyvenimo dalį ir pagal poveikį asmenybei nė viena institucija negali lygintis su šeima. Joje užsimezga vaiko asmenybės bruožai, ir iki patekimo į mokyklą jis jau būna pusiau susiformavęs kaip asmenybė. Šeima – ypatingos kilmės kolektyvas, auklėjime vaidinantis pagrindinę, ilgalaikę ir svarbiausią rolę.
Teigiamas šeimos poveikis vaiko asmenybei yra tas, kad niekas, išskyrus pačius artimiausius jam šeimos narius – mamą, tėtį, močiutę ar kt., – nesielgia su juo geriau, nemyli jo taip ir tiek juo nesirūpina. Jokios socialinės institucijos negali padaryti tiek žalos auklėjant vaikus, kiek gali padaryti šeima.


Kūdikio atėjimas į šį pasaulį nuo senų senovės Lietuvoje buvo susietas su pačiais įvairiausiais papročiais ir tikėjimais. Mergaitė motinystei buvo rengiama nuo pat kūdikystės. Žinomi papročiai, kurių metu pagrindinis dėmesys buvo skiriamas:
• Mergaičių nujunkymui nuo krūties laikui ir būdui;
• Pirmosioms mėnesinėms;
• Mergaitės švaros bei tvarkos įpročiams.
Vestuvių metu, o dažnai ir nuo pat piršlybų yra žinoma nemažai draudimų, galinčių jauniesiems apsaugoti savo būsimus vaikus nuo ligų, blogų įpročių, nelemties.
Povestuvinis laikotarpis iki pirmagimio minėtinas dideliu dėmesiu būsimai motinai. Nėščia moteris šeimoje ir bendruomenėje buvo ypač gerbiama, ji turėjo išskirtines teises savo ir kūdikio sveikatai išsaugoti. Bevaikė šeima būdavo laikoma nelaiminga, į tokias moteris žvelgdavo su užuojauta. Tradiciniai papročiai ir tikėjimai čia sietini su:
• Vaisingumo skatinimo burtais ir užkalbėjimais;
• Vengiančių pastoti moterų smerkimu;
• Linkėjimais turėti kuo daugiau vaikų;
• Bandymais įspėti būsimo kūdikio lytį;
• Troškimu turėti kuo daugiau berniukų.
Kūdikio auklėjimu būsimoji motina pradėdavo rūpintis dar jam negimus. Čia žinomi tikėjimai, sietini su busimojo žmogaus sveikata, išvaizda, įpročiais, charakteriu bei temperamentu.
Atskirą šeimos papročių grupę sudaro paties gimdymo metu žinomi tikėjimai, draudimai bei linkėjimai, laiduojantys lengvą ir sveiką gimdymą:
• Gimdyvės susitaikymas su giminėmis, kaimynais;
• Kasų išpynimo apeigos;
• Specialūs draudimai vyrams ir vaikams.
Ypač svarbios čia yra liaudies medicinos žinios, galėdavusios išsaugoti motinos ir kūdikio sveikatą ar net gyvybę įvairių komplikacijų metu. Močiutės – pagrindinės gimdyvių pagalbininkės ir padėjėjos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis337.23 KB
AutoriusJovita
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasR. Ilgūnienė
Švietimo institucijaLietuvos Edukologijos universitetas
FakultetasSocialinės komunikacijos institutas
Failo pavadinimasMicrosoft PowerPoint pristatymas [speros.lt].ppt
Microsoft Word Vaiko auklejimas seimoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Lietuvos Edukologijos universitetas / 3 Klasė/kursas
  • R. Ilgūnienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą