Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Šeima kaip vaiko socializacijos šaltinis

Šeima kaip vaiko socializacijos šaltinis

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas: Aprašyti šeimos svarbą vaiko ugdymui. Šeimos funkcijos. Šeimos vaidmuo ankstyvojo amžiaus vaiko saviraiškai. Šeimos svarba paauglystėje. Išvados.

Ištrauka

Temos aktualumas. Šeima svarbiausia visuomenės ląstelė. Šeima – vaiko socializacijos pagrindas. Mažyliui artimiausia socialinė aplinka – šeima. Joje jis mokosi gyventi. Šeimos apibrėžimų mokslinėje literatūroje tikrai daug. "Šeima gali būti suprantama kaip (...) visuomenės raidos produktas, kaip socialinis vientas, kaip maža grupė, kaip kartu gyvenančių, ir turinčių bendrą biudžetą giminaičių grupė, kaip asmenų bendrija, kurią sieja giminystės, tarpusavio priklausomybės, atsakomybės ir globos saitai, patvirtinti įstatymine ir socailiai pripažinta tvarka".(Valeckienė, 2004, p.77). Vaikas šeimoje įgyja pirmuosius bendravimo įgūdžius. Stebėdamas suaugusius įgauna patirties ir vyksta socializacija. Todėl labai svarbus yra vidinis šeimos mikroklimatas. Šiuo metu vykstantys pokyčiai daro įtaką šeimai ir jos struktūrai. Daugėja išsiskyrusių šeimų. Tai liudija apie šiuometinės visuomenės vertybių svyravimą ir atsirandančias naujas problemas. Valstybė privalo sudaryti kuo geresnes sąlygas, skatinančias šeimų atsiradimui, jų palaikymui bei pagalbai. Daugelio mokslininkų tyrimais įrodyta, kad vaikai augantys šeimose ir vaikų namuose skiriasi savo socializacijos lygiu, o tai įrodo kaip svarbu vaikui yra šeima ir jos vidinis mikroklimatas. 2004 metais straipsnyje tema "Šeimos svarba vaiko mokykliniam brandumui" Džiuginta Valeckienė atliko tyrimą kurio prielaida buvo, kad šeima ir pedagoginių priemonių panaudojimas daro įtaką vaiko mokykliniam brandumui, ir ši prielaida buvo teisinga, vaikui įtaką darė tokie aspektai kaip šeimos dydis bei pilnumas, tėvų išsilavinimas, šeimos materialinės-buitinės gyvenimo sąlygos, bei vaikų auklėjimo stilius. Taigi tobuliausias šeimos variantas yra, 4-5 narių šeima su tėvu ir motina, kurių išsilavinimas siekia bent jau vidurinės lygį, jų materialinė padėtis yra pakankamai gera ir jie su vaiku bendraudami praleidžia ne mažiau kaip šešias valandas. Tai po gi šis tyrimas dar kartą įrodė, kad nėra tobulesnės vaiko ugdymo institucijos kaip šeima.
Darbo tikslas. Aprašyti šeimos svarbą vaiko ugdymui.
Uždaviniai. Išanalizuoti mokslinę literatūrą susijusią su vaiko socializacija šeimoje.
Aprašyti šeimos funkcijas.
Panagrinėti šeimos vaidmenį vaikystėje ir paauglystėje.

"Šeima yra žmonių bendruomenė, kuri turi savo pareigas ir atsakomybę. Ji, kaip bendruomenė, atlieka funkcijas, apimančias visas gyvenimo sritis, o to negali jokia kita visuomenės struktūra. Šeima yra svarbiausia emocinio ir materialinio rėmimo institucija (struktūra), jos narių augimo ir gerovės garantas. Daugelis mokslininkų (Z. Bajorūnas, 1997 ; K. Miškinis, 1993 ir kt.) teigia, kad šeima, kaip bendruomenė, atlieka tam tikras funkcijas. K. Miškinis (1993) šeimos funkcijas supranta, kaip sutuoktinių, ar kitų jos narių (vaikų, senelių) poreikių tenkinimą ir pareigų vienų kitiems (tėvų vaikams ir pan.) atlikimą. Anot jos bendriausia šeimos funkcija – siekti laimės, ji apima visą grupę kitų funkcijų:
1. Žmonių giminės tęsimas.
2. Vaikų socializacija ir auklėjimas.
3. Ūkinė ekonominė.
4. Rekreacinė.
5. Bendravimo.
6. Seksualinių poreikių tenkinimo (K. Miškinis, 1993, p. 9)."( Indrašienė, 2004, p. 26).
Leliūgienė išskiria šiek tiek kitokias šeimos funkcijas:
1. "Reprodukcinė. Sąlygoja žmonių giminės pratęsimo būtinybę. Deja, dabartinė Lietuvos situacija yra tokia, kad gimstamumas mažesnis nei mirštamumas. Tai galima paaiškinti ne tik nepalankia ekonomine situacija. Šeimų narių skaičiaus mažėjimą lemia ir tėvų užimtumas – išsilavinimo ir karjeros siekimas, o taip pat ir žmonių vertybių pasikeitimas – pirmenybė teikiama prabangios mašinoms, ištaigingiems namams, kilmingiems gyvūnams, o ne vaikams. Statistiniais duomenimis (Stankevičius. H, 2001), Lietuvoje yra apie 10-15 procentų nevaisingų šeimų. Priežasčių – taip pat ne mažai: prasta ekonominė situacija, įvairios ligos (tarp jų ir nuolatinis stresas, depresija). Prie jų taip pat galima priskirti ir "manekenių sindromą", nes, baimindamosi dėl savo figūrų jaunos merginos atsisako daugelio pilnaverčiam gyvenimui reikalingų meišto produktų, o dėl to gresia nevaisingumas.
2. Pirminės socializacijos funkcija paremta idėja, kad šeima yra pirma ir labai reikšminga socialinė grupė, kuri nepakeičiamai įtakoja vaiko asmenybės formavimąsi. Pasak J. Vaitkevičiaus (1995), šeimai tenka pagrindinė atsakomybė už vaiką. Šeimoje persipina biologiniai ir socialinei saitai tarp gimdytojų ir vaikų. Tie ryšiai ypatingai reikšmingi, kadangi įtakoja vaikų psichikos vystymosi bei pirmines socializacijos ypatumus jau pačiame anksčiausiame gyvenimo etape. Šeimos užduotis – nuoseklus vaiko įtraukimas į visuomenę taip, kad vystymasis vyktų atitinkamai pagal to mažo žmogučio aplinką ir tautos, kurioje jis atėjo į pasaulį, kultūrą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-11-18
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis20.97 KB
AutoriusNorberta
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2009 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasA. Grudžinskytė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seima kaip vaiko socializacijos saltinis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • A. Grudžinskytė
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą