Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Lietuvos ugdymo mokslo kūrėjas: Stasys Šalkauskis

Lietuvos ugdymo mokslo kūrėjas: Stasys Šalkauskis

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Trumpa biografija ir pedagoginė veikla. Ugdymo mokslas pagal Stasį Šalkauskį. Šalkauskio filosofinė pedagogika. Išvados.

Ištrauka

Paskelbus Lietuvos Nepriklausomybę lietuvių tauta atsidūrė ant realaus tautinio, valstybinio, kultūrinio ir dvasinio atgimimo slenksčio. 1918m. atsirado poreikis naujos tautos, visuomenės ir asmenybės ugdymo koncepcijos. Praktiniai poreikiai nulėmė išaugusį susidomėjimą pedagogika ir ugdymo filosofija. Nežiūrint to meto sunkumų daug dėmesio buvo skiriama kultūrai ir švietimui. Vienas pirmųjų ugdymo koncepsijos kūrimo ėmėsi Stasys Šalkauskis. Apie profesorių S.Šalkauskį, kaip asmenybę, filosofą, kultūrologą ir visuomenės veikėją rašyta gana daug ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Pedagoginis jo palikimas tirtas gana mažai. Išsamiausiai profesoriaus pedagogines idėjas yra apžvelgęs jo mokinys A.Maceina. Nors daugelis S.Šalkauskio amžininkų teigė, kad jis esąs "pedagogas iš Dievo malonės" ir Lietuva neturinti antro tokio pedagogo, lietuvių tautos Mokytojo, apie profesoriaus ugdymo teoriją Lietuvoje buvo nekalbama beveik penkis dešimtmečius.(Karčiauskienė, Paukauskas(sud.),1991).
Šiame referate trumpai apžvelgsiu S.Šalkauskio gyvenimą, pedagoginę veiklą, išryškinsiu pagrindinius jo, kaip ugdymo mokslo kūrėjo, nuopelnus Lietuvai. Tam tikslui nagrinėjau mokslinę literatūrą, S.Šalkauskio raštus.


Stasys Šalkauskis gimė 1886m.gegužės 16d. Ariogaloje, gydytojo šeimoje. Tėvas buvo kilęs iš pasiturinčių ūkininkų, o motina iš Lietuvoje žymios Goštautų šeimos. Būsimasis profesorius buvo antras vaikas iš devynių vaikų šeimoje. Jau mokydamasis Šiaulių gimnazijoje, jis kartu su keliais draugais domėjosi kraštotyra, literatūra, įvairiais gyvenimo klausimais, kovojo už teisingumą mokykloje, užstojo skriaudžiamuosius, propagavo tautinio atgimimo idėjas. 1905m.S.Šalkauskis išvyko į Maskvos universitetą studijuoti teisės. Jis domėjosi to meto Rusijos įvykiais, bet politiniame ir visuomeniniame gyvenime nedalyvavo, ir plintančiomis revoliucinėmis nuotaikomis nesižavėjo. Būsimą filosofą domino prancūzų religinės pakraipos eseisto E.Helo kūryba bei V. Solovjovo filosofiniai veikalai. Pablogėjus sveikatai, S.Šalkauskis baigė du universiteto skyrius ir išvyko į Turkestaną. Samarkande kartu su broliu ir seserimi pietietišku klimatu gelbėjosi nuo tuberkuliozės. Čia įsidarbino komercijos banke juristkonsulu ir atliko advokato pareigas. Tačiau teisininko darbas būsimojo profesoriaus nesužavėjo, todėl gilinosi į filosofiją ir nusprendė, kad jo pašaukimas yra "meilė išminčiai". Būtent Samarkande įvyko S.Šalkauskio lemtinas posūkis, pakeitęs jo gyvenimo veiklą.
S. Šalkausko, kaip filosofo, pirmasis svarbus darbas buvo straipsnis "Bažnyčia bei kultūra", kuriame gvildenamos religijos ir kultūros santykių problemos. Šis darbas išgarsino pradedantį filosofą ir padėjo gauti iš Amerikos lietuvių kunigų draugijos lėšų tolimesnėms studijoms Šveicarijoje. Vykdamas į šią šalį S.Šalkauskis susitiko Amerikos lietuvius J.Tumą ir J.Šliūpą, kurie buvo sužavėti jaunojo filosofo erudicija. J.Šliūpas Amerikos spaudoje, skelbdamas būsimojo Lietuvos universiteto profesorių sąrašus, įtraukė į juos ir S.Šalkauskį.
Šveicarijoje kartu su S.Šalkauskiu mokėsi ir kiti žinomi Lietuvos inteligentijos atstovai, kurie vėliau kartu dirbo Kauno universitete. Bendramokslius žavėjo būsimo profesoriaus aristokratiška dvasia, vidinė kultūra. Tarp besimokančių Šveicarijoje verdant politinėms aistroms, prieš Lietuvos nepriklausomybės paskelbimą, S.Šalkauskio politinis kredo buvo tarnauti Tėvynei filosofijos ir pedagogikos pagalba. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis17.76 KB
AutoriusDaiva
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. dr. L. Žukauskienė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos ugdymo mokslo kurejas Stasys Salkauskis [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc. dr. L. Žukauskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą