Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Ugdymo samprata

Ugdymo samprata

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Ugdymo samprata. Edukologija. Edukologijos objektas. Šeima. Motinystės ir tėvystės orumas. Šeimos dydis. Tėvas ar motina. Švietimo įtaka rengiant tėvus ugdytojų vaidmeniui. Aplinkos įtaka. Šeima ir tauta. Mokyklos ir šeimos bendradarbiavimo uždaviniai. Išvados.

Ištrauka

Ugdymas – socialinis reiškinys, nuėjęs ilgą vystymosi kelią ir XX amžiaus pabaigoje tapęs ypač reikšmingu ir pakankamai sudėtingu. Šį reiškinį tyrinėjantis ugdymo mokslas taip pat patyrė didelius kokybinius tyrimo objekto, metodų ir organizacijos pokyčius.
XX amžiaus antrojoje pusėje ugdymo reikšmė ypač išaugo. Tai liečia visus žmonių gyvenimo lygius : žmoniją, visuomenę, individus. Žmonijos kontekste ugdymas siejamas su civilizacija: kaip tiksliai pastebėjo R.B.Perry (1966), ugdymas įgalina žmones perimti praeities civilizaciją, dalyvauti dabarties civilizacijoje ir kurti ateities civilizaciją. Ugdymas taip pat siejamas su konkrečia visuomene, tauta, socialine grupe.
Tėvai vaikus dažniausiai auklėja net nesusimąstydami, tarsi savaime: pagal tradicijas, vadovaudamiesi savo nuojauta, nepaisydami auklėjimo kryptingumo ir pan. Vieni siekia, kad jų vaikas butų nepaprastai išsilavinęs ir skatina tik protinį brendimą, kiti pedagogiškai apleidžia mažylį ir tenkinasi tik jo valgydinimu bei rengimu. Ir vieni, ir antri daro klaidą, nes, neatsižvelgdami į vaiko amžiaus ypatumus, praleidžia ne vieną ypač palankią ugdymo akimirką.


Edukologija – (lot. educatio – švietimas, ugdymas, gr. logos – mokslas) – daugiašakis žmogaus ugdymo mokslas (V.Jakavičius, 1998). L.Jovaiša (1993) teigia, kad ugdymo mokslas iš esmės apima visas tikrovės sritis ir yra nepertraukiamas (permanentinis) ir, remdamasis šiuo teiginiu, edukologiją įvardija kaip mokslą, tiriantį permanentinį žmogaus ir grupių ugdymą. Edukologija visų pirma apima šeimą kaip ypatingą socialinį, ekonominį ir kultūrinį darinį, mokyklinę ir nemokyklinę bendruomenę, visą visuomenę. Šiuo požiūriu išskiriamos skirtingos edukologijos disciplinos, kurias jungia bendras objektas – ugdymas. P.Jucevičienė (1997), apibendrinusi ugdymo mokslo raidą nuo pedagogikos iki šiuolaikinės edukologijos, teigia, kad dabartinė edukologija – mokslas apie žmogaus ugdymą ir ugdymąsi per visą jo gyvenimą, apimantis ne tik mikroedukacinę terpę, kurioje vyksta tiesioginė ugdomoji sąveika (ugdomasis poveikis – ugdytinio reakcija), bet ir makroedukacinę terpę – švietimo sistemas, įvairias jų edukacines, socialines, vadybos problemas.
Edukologijos objektas – žmogaus ugdymas. Lietuvos edukologų nuomone (P.Juvevičienė, 1997; L.Jovaiša, 2001), kalbant apie edukologijos objektą – žmogaus ugdymą – tikslinga akcentuoti dvi sąveikos erdves : tiesioginę ugdomąją sąveiką (mikroedukacinę terpę) ir švietimo sistemas ir jų vadybą (makroedukacinę terpę). Kodėl būtina akcentuoti tai? Pirmiausia todėl, kad edukologija tiria ne tik žmogaus ar grupių ugdymą, bet ir tą terpę, kurioje vyksta ugdymo procesas, bei ugdomojo proceso organizaciją (švietimo sistemas, vadybą). Apskritai ugdymo mokslas nagrinėja žmogaus asmenybės brandinimą konkrečioje kultūros aplinkoje įvairiais jo amžiaus tarpsniais. Remiantis šiuo žmogaus ir ugdymo vyksmo išskaidymu pateikiamas detalus ugdymo apibrėžimas: ugdymas yra tikslinga ugdytojo ir ugdytinio sąveika, gėrybėmis brandinanti žmogaus biofizinę sandarą, psichiką, santykius, kultūrą ir dvasią (L.Jovaiša, 2001, p.8). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis21.31 KB
AutoriusGINTARĖ
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMarijampolės kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ugdymo samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Marijampolės kolegija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą