Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Pedagogika>Garsių Lietuvos pedagogų veikla

Garsių Lietuvos pedagogų veikla

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Vydūno pedagoginė ir filosofinė veikla. Jono Laužiko pedagoginė veikla. Stasio Šalkauskio pedagoginė veikla. Antano Maceinos pedagoginė veikla. Išvados.

Ištrauka

Šiame darbe apžvelgsiu Vilhelmo Storostos -Vydūno, Jono Laužiko, Stasio Šalkauskio ir Antano Maceinos pedagoginę veiklą.
Vilhelmas Storosta –Vydūnas – ypatinga figūra mūsų kultūroje, kaip ypatingas jo gyvenimiškasis bei kūrybinis likimas, kaip ypatinga jo būvimo mūsų kultūrinėje sąmonėje situacija. Nuveikęs didžiulius darbus, labai nusipelnęs tautos kultūrai, jis ilgą laiką buvo paliktas beveik visiškoje užmarštyje. Ir dabar apie jį težino nedidelė mūsų inteligentijos dalis
Jonas Laužikas yra vienas iškiliausių institucionalizuoto ugdymo atstovų, todėl jo kūriniai užima svarbią vietą mūsų pedagoginėje kultūroje. Jo kultūrinis palikimas apytikriai sudarytų per dešimt knygų. Jis buvo tas žmogus, kuris į Lietuvos pedagoginės kultūros aruodą nešė pažangiausias Europos ir pasaulio mintis.
Stasio Šalkauskio pedagoginis palikimas yra tirtas gana mažai. Bene išsamiausiai profesoriaus pedagogines idėjas yra apžvelgęs jo mokinys Antanas Maceina.
Antanas Maceina plėtojo S. Šalkauskio pedagogines idėjas, dėjo pamatus XX a. lietuvių pedagogikai. Be A. Maceinos kūrybos, o ypač be "Tautinio auklėjimo"beveik neįmanoma kurti šiuolaikinės tautinės mokyklos.
Šio darbo tikslas apžvelgti garsių pedagogų biografijas ir jų kūrybinį indėlį į Lietuvos pedagogiką.

Vilhelmas Storosta – Vydūnas gimė 1868 metais kovo 22 d. Šilutės rajone, Jonaičių kaime. Tikrasis vardas ir pavardė – Vilhelmas Storosta. Jo vaikystė ir pradžios mokslo metai bėgo Naujakiemy, netoli Pilkalnio, paskui – mokslas Pilkalnio preparandijoje ir Ragainės mokytojų seminarijoje. Nuo 1888 iki 1892 metų mokytojavo Kintuose, o iki 1912 metų – Tilžės devynmetėje vidurinėje berniukų mokykloje. 1918 metais dėstė Rytų seminare prie Berlyno universiteto, 1919 metais - Tilžės realinėje gimnazijoje mokė lietuvių kalbos suaugusius. 1920 – 1923 metais pavasariais atvažiuodavo dėstyti literatūros į Telšių gimnaziją. 1924 – 1927 metais dėstė kultūros istoriją Klaipėdos muzikos mokykloje. 1923 metais vasarą skaitė paskaitas mokytojų kursuose Palangoje.
Svarbiausi Vydūno kultūrinės veiklos tikslai buvo žadinti tautinę Prūsų lietuvių savimonę bei savigarbą, kelti jų dvasinį lygį, artinti juos prie estetinių vertybių, taip pat "kelti garbėn lietuviškumą", t.y. kitataučiams, ypač vokiečiams, rodyti savo tautos kūrybinius sugebėjimus, jos kultūros turtingumą, savitumą ir patrauklumą.
Visa filosofine ir pedagogine veikla, taip pat grožinės literatūros kūriniais Vydūnas teigė, kad, kurdamas kultūrą, žmogus ir pats tobulėja. Tobulėdamas jis pereina tris stadijas: žmogus sau, žmogus tautai ir žmogus pasauliui. Vydūnas ieškojo, kaip lietuviui tapti tikru žmogumi, kaip lietuvių tautai atsispirti vokiečių nutautinimo pavojui, tobulėti, kilti į aukštesnį dvasinį lygį, būti reikšmingesnei pasauliui. Filosofinius savo sistemos pagrindus Vydūnas išdėstė šiuose darbuose: "Visatos sąranga", "Slėpiningoji žmogaus didybė", "Mirtis ir kas toliau", "Likimo kilmė", "Sąmonė", "Žmonijos kelias", "Tautos gyvata", "Mūsų uždavinys" ir kt. Žinomas Vydūno kūrinys "Tautos mokykla", taip pat pjesės. Vydūno pedagoginės pažiūros labai sudėtingos. Jos neatskiriamos nuo požiūrio į tautą, nes žmogus, pasak Vydūno, gali atsiskleisti tik tautoje. Iš tautos esmės išplaukia ir pagrindinės žmoniškumo apraiškos: mokslas, menas, dora. Visa dešinioji spauda smerkė Vydūną už tai, kad jis kritikavo krikščionybės dogmas, krikščionybę statė greta kitų religijų, tikėjimą laikė atskiro žmogaus išgyvenimu, galinčiu neturėti tų formų, kurias pripažįsta krikščionybė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPedagogikos referatas
KategorijaPedagogika
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis23.86 KB
Autoriusdainora
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Garsiu Lietuvos pedagogu veikla [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą